20. 11. 2018

Recenze knihy: Mé nepálské lásky od Michaely Gautam


Začátek bomba! Nic jiného ani od knihy, která se ještě v předprodeji stala BESTSELLEREM, nejde čekat. Chytne Vás to a čtete jedním dechem. Abych byla ale upřímná, od půlky začíná děj jaksi stagnovat, kdy se píše o záchraně vztahu, o němž je čtenáři od začátku jasné, že nevyjde. A potoky slz a litování vydrží až téměř do konce. Přesto se kniha čte sama a také Vás několikrát rozesměje.

Obsah

Mé nepálské lásky je skutečný příběh, který svým ojedinělým stylem, se smyslem pro humor a s nadledem popisuje autorka Michaela Gautam, říkající si Mysha. Píše nejen o mužích, kteří ji v jejím životě provázeli a provází, ale také o tom, jak se jí podařilo vybudovat úspěšný e-shop a zároveň neziskovou organizaci, pomáhajicí dětem v Nepálu.

Očekávání

V poslední třetině už jsem začala být skutečně nervózní, kdy konečně nastane ten celou knihu očekávaný zlom? Kdy se čtenář dozví, jak a kde našla Mysha tu svou lásku, jak přišla k milionové firmě a těm desítkám dětem, o kterých se v průběhu vyprávění párkrát zmínila? Vždyť zatím jich má sotva deset… Ano, dozvíme se to, ale až téměř na posledních stranách a to v obrovské stručnosti - vzhledem k tomu, jak se prostředek natahoval. 

Pozitiva

Na druhou stranu mě kniha několikrát  rozesmála. Také mě donutila přemýšlet nad vlastním žitím a smyslem života. Občas ve mně probudila odhodlání udělat též něco dobrého pro svět a občas mě od toho zase odradila. Kvituji, že pohled na problematiku neziskové organizace, podnikání a rovněž mateřství a na život všeobecně je nastíněn bez příkras.

Závěr

Závěrečný pocit je však lehké zklamání. Tím nemyslím z Myshi – je nepopiratelné, kolik toho dokázala a jak je její počínání obdivuhodné. Zklamání z toho, že kniha skončila, jako by to někdo potřeboval rychle a prostě 'nějak už utnout', aby se mohl opět vrhnout do něčeho dalšího. Upřednostnila bych otevřenější konec s plánovaným pokračováním nebo delší knihu :) 

Doporučení

Přesto bych knihu doporučila všem cestovatelům, kteří se v mnohých řádcích snad i uvidí a také necestovatelům, které by kniha mohla inspirovat k vlastní touze po dobrodružství. A hlavně pro všechny, kterým není lhostejný svět, ve kterém žijeme.


Název: Mé nepálské lásky - Příběh české holky, která na mateřské vybudovala milionovou firmu a dětský domov
Autor: Michaela Gautam
Vydala: Michaela Gautam
Počet stran: 243s.
Rok vydání: 2018