25. 10. 2018

Jak získat práci bez zkušeností

Jedna z prvních otázek na pohovoru v boji o novou pracovní pozici je, jaké máte v daném oboru zkušenosti? Jenže co když vaše odpověď zní 'žádné'?


O danou práci přesto moc stojíte, bojíte se však, že bez praxe praxi nezískáte. Na první pohled začarovaný kruh. Když ale svému budoucímu zaměstnavateli pomůžete na celou situaci nahlédnout z nového úhlu, vaše nevýhoda se rázem stane výhodou. 

Někdy vás totiž zkušenosti mohou brzdit. Ten, kdo neví a nezná správnou cestu, mnohdy ujde více kilometrů a pozná tak více ze svého okolí než ten, který kráčí předem vyšlapanou stezkou.

Inovace je nezbytná


Jinak řečeno, ten kdo ví a zná, se předem obává nástrah, o kterých ví, že přijdou, čímž se automaticky brzdí. To, co dělá, má už zažité a neumí nebo si ani nechce představit, že by to šlo dělat jinak. Proč taky, když to do teď fungovalo. Že by to mohlo fungovat lépe? Lepší je přeci vrabec v hrsti než holub na střeše, nebo ne? Ne! Tohle totiž zavání pohodlností a stagnací. Stagnující projekt neprosperuje, zůstává v zajetých kolejí a jinak smýšlející konkurence ho válcuje. Společnost kolem nás se rozvíjí, vše jde ku předu, proto je inovativní a odvážné myšlení ještě důležitější, jak dříve.

Nezkušenost vynahraďte odhodláním


Pokud jste v něčem nezkušení, sice se musíte učit vše od začátku, vaše odhodlání je však dvojnásobné. Do projektu se pouštíte s přesvědčením uspět a vkládáte do něj mnohonásobně více energie. Předem se z ničeho nestrachujete, protože o žádných překážkách ve své nevědomosti zatím nevíte. Děláte to svoji cestou, inovativní a najednou překonáváte hranici, o níž se ti zkušení domnívali, že je nepřekonatelná.

3, 2, 1 - start!


Jste čisté plátno, bez zlozvyků a špatných návyků. Jste čerstvý vzduch, i když ve své nezkušenosti trochu neukázněný. Pro firmu je však vítr nezbytný. Pokud má loď plout kupředu, vždy potřebuje mít napnuté plachty.