8. 6. 2018

Něco o blížencích a psaní

S kamarádkou u kafíčka. „Tak co, už jsi dopsala tu svoji knihu?“ ptá se mě. Na vteřinu se zamýšlím, kterou asi myslí. Ale neboť mluví o knize, usuzuji, že má na mysli můj román. Román, který píšu už několik let. „Ještě ne,“ odpovídám a než stihnu dodat cokoliv dalšího, kamarádka se hlasitě rozesměje. „Nedávno jsem četla, že blíženci mají rozdělaných hned několik projektů najednou, skoro žádný však nedokončí,“ vysvětluje. Vzhledem k tomu, že mi mezitím vydali jinou knihu, na jejímž křtu byla a taky, že jsem právě před pár dny dopsala další, humorný cestopis, nejsem si jistá, jestli jde v případě psaní mluvit o nedokončeném projektu.  


Taky blíženec ♡


Podle mne psaní není projekt, ale proces. Je těžké to vysvětlovat někomu, kdo nepíše. Spisovatelé však vědí. Mnozí mají v šuplíku rozepsaných více věcí, než jen jeden román. Bojují s časem, nejistotou, inspirací. U napsané věci se navíc doporučuje, odložit ji stranou a znovu přečíst s odstupem času. Najednou svoji tvorbu uvidíte novýma očima, naleznete chyby, které jste dříve neviděli. Někdy se změní i vaše myšlení a pohled na věc, takže přepisujete a přepisujete. Tak se občas stane, že něco, na čem vám záleží, píšete opravdu dlouho a třeba to ani nikdy nedopíšete. Britské prozaičce Virginii Woolfové dokonce o jejích 26 ti rozepsaných rukopisech vyšla kniha pod názvem Deníky a to byla přitom ve znamení vodnáře.

Mimoto blíženci mají tolik rozporuplných charakteristik, že bych tu s nedokončenými projekty rozhodně na první místo neřadila. Blíženci z mého okolí si šli vždy za svým, dosáhli svých cílů a jsou úspěšní; včetně mně, mohu-li to tak říct. Pravdou je, že blíženci jsou neustále v pohybu. Rádi cestují, mění zaměstnání, rozhodnutí, v knihách přeskakují určité pasáže. Rovněž skáčou z jednoho tématu na druhý, dokáží dělat několik věcí za ráz (s menším úsilím než ostatní znamení), rychle mluví a stejně rychle jim to i přemýšlí. Přirovnala bych nás k ptákům: z ničeho nic se objevíme, zhlédneme situaci, mnohdy ji i rázným způsobem, tzv. po svém, vyřešíme a zase odletíme. Pro blížence je nesmírně důležitá volnost. Neradi se necháváme svazovat konvencemi, pravidly, místem, firemními okovy, hypotékami, partnerem, který by nás utlačoval. Pokud narazíte na dobrodruha cestujícího po světě, bavícího okolí příběhy ze svého zajímavého života, vydělávajícího si sám na sebe, píšícího si deník, může však také fotit, malovat, skládat básně, něco vyrábět, ideálně všechno dohromady, s velkou pravděpodobností to bude právě blíženec. Neznamená však, že červnové znamení neumí milovat, naopak. Blíženci bývají vášniví, do vztahu jdou na plno tak, jako do všeho ostatního a láska je pro ně velmi důležitá. Pokud najdou správného partnera, který nebude potlačovat jejich přirozenost a spíše je bude ve všech rozmarech podporovat, budou ho milovat až do smrti. A jemu se jako bonus na oplátku dostane záruka celoživotního dobrodružství. Jakákoliv rutina probouzí v blížencích pocit stísněné klece a ustřihnutých křídel. Právě nuda a věci, do nichž blížence tlačí ostatní proti jeho vůli, bývají hlavní příčinou k jeho psychickému zhroucení. 

Typický blíženec umí okouzlit svým šarmem, často a rád telefonuje, téměř vždy chodí pozdě, vášnivě argumentuje, překypuje ideály, potřebuje hodně spánku, i když trpívá nespavostí, mořský vzduch na něj působí blahodárně, vyžaduje vzrušení a změny a samozřejmě bývá mistrem v psaném projevu. 

Takže: všechno nejlepší všem blížencům! Jste super ;)