30. 6. 2018

Augustiánský dům v Luhačovicích


Poprvé jsme čtyřhvězdičkový hotel Augustiánský dům navštívili s manželem v červnu 2015 a zcela nás uchvátil. Vzpomínám si, že tehdy měl na booking.com hodnocení 9,1 a já ho s radostí ocenila plným počtem bodů. Dnes má 9,5 a stal se oblíbeným i u mnoha známých osobností, včetně Tomáše Kluse, Marty Jandové, Báry Basikové a dalších.


Tenkrát naplánoval manžel k mým narozeninám překvapení. Aniž by prozradil, kam jedeme, sliboval úžasný hotel. (Ještě ne ten Augustiánský…) Dojeli jsme kamsi doprostřed lesa, kde stálo velké dřevěné stavení. Prostředí bylo krásné, to musím uznat. Rybník a zeleň. Bohužel také spousta dětského křiku. Dřívější (snad i) hotýlek svůj lesk už dávno ztratil a nyní tamní budova sloužila hlavně jako útočiště dětem. Pořádaly se tu školy v přírodě a tábory. Oba jsme se shodli, že trochu natural pobytu by jistě byla fajn, ale v tu chvíli jsme doufali v soukromější romantiku. Společně jsme tedy vybrali nedaleké (naše oblíbené) lázeňské městečko Luhačovice a náhodně hotel Augustiánský dům

Cena za noc vycházela na nějakých 2.500 Kč za standardní pokoj. K příležitosti mých narozenin nás však tamní recepční potěšila přiřazením o třídu lepšího pokoje – paráda! A tak jsme si užívali superior room v horním patře s obrovským letištěm, malými křesílky a s výhledem do zahrady. Počasí vyšlo nádherně. Procházeli jsme se po zahradě, relaxovali ve wellness – plavali v bazénu a otužovali se v saunovém světě a ranní snídaně byla prostě top!

Přesto, že nám od té doby každým rokem přišel na mail od Augustiánského domu narozeninový dáreček: pozvání s tisícikorunovou slevou na minimálně dvě noci a více, od našeho dalšího pobytu zde uběhly tři roky. Běžná cena pokoje classic stoupla na 3.500 Kč a hotel zaznamenal i další změny. Nutno uznat, že většinou k lepšímu. Přišel červen, blíženci slavili a manžela napadlo, zopakovat si minulost. Když jsme navíc na webových stránkách hotelu narazili na speciální letní nabídku: ubytování za tři tisíce v pokoji „dle Vašeho výběru“, bylo rozhodnuto.

Trochu zklamání přišlo, když nám na zákaznickém servisu nedovolili vybrat si pokoj. „Za danou cenu máte nárok pouze na klasik,“ sdělili nám nekompromisně. Není ta jejich nabídka tedy poněkud zavádějící?, uvažovali jsme. Neobměkčil je ani den mých narozenin, na který jsme ubytování plánovali. Nezabral ani návrh na výměnu jejich tisícikorunového poukazu za přiřazení stejného pokoje, jako jsme měli minule. Tehdy to šlo, dnes to nejde. Tečka.

Nakonec jsme se dohodli na zrekonstruovaném standardu s prosklenou koupelnou. A musím uznat, že tento architektonický prvek má něco do sebe. Pokoj o devatenácti metrech čtverečních opticky zvětšuje. Navíc v sobě skrývá i další výhody: já se v zavřené koupelně převlékala a manžel mě mohl s potěšením sledovat přímo z postele...


Po obědě jsme využili občerstvení v lobby baru a ochutnali kmínovou polévku. Tamní manažer, který se u nás zastavil, si pochvaloval výraznou chuť. Dali jsme mu za pravdu - sice to byla jen voda s kmínem, bez vajíčka, bez brambor, bez zahuštění – samotný vývar však byl silný, dobře ochucený.

Celé odpoledne jsme strávili v zahradě, kde hotel prošel od roku 2015 největší proměnou. Vznikla zde zahrada 6 smyslů. Připravená cesta vás vede po celém obvodu hotelové zahrady – mezi stromy na okraji lesa, kolem potůčku, po zelené heboučké trávě – v jejímž průběhu narazíte na několik stanovišť s připravenými úkoly. Ty jsou vesměs relaxační, uklidňující. Při jejich plnění si uvědomujete moc všech svých smyslů. V altánku polahodíte svému uchu hrou na netradiční hudební nástroje. Při chůzi po kamenných schodech narazíte na lucerny naplněné květinami či bylinkami a váš čich se bude cítit jako v nebi. Cit v nohou vyzkoušíte chůzí po stezce rozdělené kameny, pískem a větvičkami. Díky hmatu rukou rozluštíte nápis v Braillově písmu. Nejzábavnější nám přišel lanový labyrint. Se zavřenýma očima můžete putovat bludištěm až do svého nitra. Důvěru tak vkládáte do svých ostatních smyslů a hlavně do rukou, kterými se přidržujete lana. Chuť prověříte tak, že hotel umožňuje utrhnout a ochutnat lístek bylinky nebo plod z jahodí či ostružiní ze své bylinkové zahrádky, která je mimochodem kouzelná. A šestý smysl? To je intuice. Díky ní si můžete u recepce vybrat jednu z připravených karet obrázků s citáty, která je vašemu srdci nejbližší a tu si nechat na památku.


   

Večer i následující dopoledne jsme strávili ve wellness centru. Opět nás tu čekalo překvapení: bylo rozšířeno o letní terasu s lehátky se zurčící dekorativní vodou navozující pocity klidu a míru. Plavali jsme v bazénu, saunovali, já si z relaxační místnosti půjčila knihu o Feng shui a četla, pojídali jsme připravená jablíčka, popíjeli voňavou vodu, slunili se a bylo nám úplně parádně.

Co se nám však na celém pobytu líbilo úplně nejvíc, byla opět snídaně. Jak už jsem použila v úvodu: je prostě TOP! Příjemnému personálu vůbec nevadilo, že jsem si spletla strany (to se mi holt někdy stane, i když horší je to na silnici), místo nalevo jsem si sedla napravo ke stolům připraveným na oběd. Přesto se na nás usmívali a dokonce, když se manžel zmínil, že zde slavíme moje narozeniny, donesli mi sklenku prosecca na účet podniku. Objevíte zde zelený ječmen na očistu těla, plátkový med přímo ze včelího úlu, jehož žvýkáním zbavujete své tělo negativních vlivů, čerstvý mrkvový džus a další specialitky...

Augustiánský dům je prostě úžasný, dýchá historií, romantikou a pohodou. Jeho správné označení je AUGUSTINIÁNSKÝ DŮM se symbolem ST na začátku, jež značí zkratku Svatého Tomáše, patrona Augustiánů – teologů i samotného Augustiánského domu. Ten od roku 1904 fungoval jako lázeňský dům pro kněží a katolické rodiny. Už od té doby do dnes k němu náleží kaple sv. Panny Marie, kde v letech 1922 – 1926 skladatel Leoš Janáček napsal slavnou Lišku Bystroušku. Je dostupná veřejnosti, a pokud se ocitnete v Luhačovicích, rozhodně ji navštivte. Třeba Vás okouzlí stejně tak, jako mě celé tohle místo!