18. 3. 2018

Jak získat v letadle priority místa zadarmo


Létat se společností Ryanair je dobrodružství samo o sobě. Je to totiž nízkonákladovka se vším všudy. Sice super, že zpáteční letenku do Anglie úplně v pohodě pořídíte za cca 1300 Kč a že létají z Brna, (i když teď, když jsme objevili kouzlo VIP pražského salónku, bych si na letiště do Prahy klidně zajela). Na druhou stranu si však ty peníze naúčtují jinde.


Ještě donedávna bylo důležité, abychom prošli bezpečnostní kontrolou jako jedni z prvních, protože druhé půlce cestujících strkali příruční zavazadla do zavazadlového prostoru. Když s tím počítáte a do příručáku nesbalíte nic křehkého ani drahého a kufřík si zamknete na zámek, tak je to ok. (Jako není to ok: místo, abyste s příručákem vyběhli z letiště jako první, čekáte u pásu na kufry jako ostatní, ale budiž.) Jenže my to zjistili tak, že nám bez předchozího upozornění strčili příručák dolů a rozbili mi tak krásné foto rámečky, co jsem si v Anglii koupila. Škoda. No a když jsme si na tohle pravidlo konečně zvykli, vymysleli to ještě jinak. Nyní už strkají příruční kufříky do zavazadlového prostoru všem, kteří si extra nepřiplatí. Sebou na palubu si můžete vzít jen malou kabelku. 

Pro nás to znamenalo, že jsme se pro jednou rozhodli nebýt na letišti mezi prvníma, ale dát si načas. A spolu s touto myšlenkou jsem jaksi vypustila i CHECK IN povinnost. Online CHECK IN s přiřazením sedadel je možný uskutečnit většinou 3 dny před odletem, nejpozději však 2 hodiny před odletem. Když se checkinujete mezi prvníma, máte velkou šanci, že vám systém zdarma přiřadí místa v letadle vedle sebe s partnerem, a když se poštěstí, snad i u okna. Je to holt hra: první vyhrává. Později vám nezbyde nic jiného, než si za slušné místo opět připlatit. Nejlepší jsou zvýhodněná místa ve předu, já jim říkám priority nebo vip, jak chcete. Je tam asi o centimetr víc místa na nohy; neboť jste ve předu, nabídka jídla a pití (samozřejmě také placeného) se k vám dostane jako první; na WC to máte blízko a taky se z letadla dostanete jako jedni z prvních. Cena těchto ZVÝHODNĚNÝCH míst je však dražší! Vychází okolo 350 - 550 Kč za osobu na jednu cestu, což je ke zvážení. Já se rozhodla to risknout, a třebaže dělala CHECK IN na poslední chvilku (doslova za 5 min půlnoc), nechtělo se mi platit už nic navíc a nechala systém, ať nás přiřadí, jak to vyjde. Počítali jsme s tím, že nebudeme sedět ani spolu, a že to budou místa úplně na nic. Jaké bylo naše překvapení, když - nás systém posadil vedle sebe a ještě navíc dopředu! 5AB, pátá řada vlevo u okna a to třetí sedadlo vedle nás zůstalo navíc volné, takže soukromí a spousta místa – paráda! Asi už na nás nezbylo sezení jinde, tak nás dali sem. Haaa!

Takže, kdo má nervy, nechat CHECK IN úplně na poslední chvíli, třeba se vám taky poštěstí a skončíte nakonec nejlíp ze všech….

Nad mraky

V Anglii překvapivě prší...