5. 1. 2017

Jaké jsou Vánoce v Anglii

Jaké jsou Vánoce v Anglii? Jednoduše řečeno 'amazing'.


Ano, trochu se nám stýskalo a ano, bramborovému salátu mého dědečka se nic nevyrovná. Na druhou stranu i anglické Vánoce mají své kouzelné tradice a my jsme byli šťastní, že jsme je - díky Peťovýmu taťkovi, který tam žije - mohli zažít na vlastní kůži.


Náš Štědrý den

24. prosince jsou v Anglii otevřené obchody až do večerních hodin. Lákají svými obrovskými slevami k nákupům a všude je tisíce lidí. Na ulicích stojí v hloučcích koledníci, většinou sladěni ve stejnobarevném oblečení a hlasitě zpívají koledy. Buď se k nim můžete vesele přidat, nebo je aspoň odměnit nějakou tou librou.

Cesmína

My si na vánočních trzích, jež se podobají těm u nás, (byť jsem nikde nenašla stánek se svařákem) pochutnáváme na horkém psovi s cibulí - tradiční hotdog.


Pak se přesouváme do Tesca, kde chceme koupit rybu. Kdeže kádě plné živých kaprů. Místo nich pult s ledem, na němž leží již usmrcené rybičky všech možných druhů i velikostí. Jsme mile překvapeni cenou - 2.5 £ (asi 80 Kč) za téměř půl metrového pstruha lososovitého? Paráda! Doma ještě pospícháme na zahradu, kde trháme větve vánoční cesmíny. Je považována za tradiční vánoční květenu a o Vánocích byste ji spolu se jmelím našli snad v každém anglickém domě. A jdeme konečně vařit.

Závan z Česka

Na Štědrý večer se tu snažíme dodržet to, na co jsme zvyklí u nás. Třebaže místo rybí polévky máme hovězí, na hlavní chod jíme bramborový salát dovezený z domu a k němu smaženou rybu a kuřecí řízky. Rozbalíme dárečky zpod stromečku, díváme se na Pretty Woman a mlsáme české cukroví a ovocný salát. Za okny se zimní námrazou se povaluje typická britská mlha a z druhého konce vesnice slyšíme dozvuky anglických písní.
  

Koledníci a punčošky

Většina Angličanů chodí tento večer do kostela, jež září rozsvícenými svíčkami a nesou se z něj koledy. Jak známe z britských filmů, někteří koledníci obchází dům po domu, kde u dveří za menší odměnu zapějí. Za okny rodinných domků jdou vidět punčochy zavěšené na krbu a taky krásně nazdobené živé stromky. (S vánoční výzdobou se tu začíná už koncem října, aby se dostatečně užila.) Čeká se na Santu (správně se tu nazývá Father Christmas/Otec Vánoc, i když mnohem populárnější je americké užití Santa Claus), který by měl přijít v průběhu noci. Rodiny s dětmi mu hážou psaní do krbu (nemělo by shořet, jinak se píše znovu) a na stole nechávají sklenici mléka s nějakou tu sladkostí jako poděkování.


Cukroví

Klasické cukroví zde nenajdete. Angličanky na domácí pečení moc nejsou. Většina dobrot je koupených: oříšky, datle, máslové sušenky či tzv. a pie, což je jedno z jejich tradičních jídel - mleté maso zapečené v těstě. Na Vánoce je koupíte v menším podání, masovou náplň nahrazuje ovocná/marmeládová, vrch zdobí hvězdička a nazývá se a mince pie [mins paj].

Nadílka

25. prosince je pro Angličany dnem nadílky. Rodiny s dětmi rozbalují dárky hned ráno, jiní si tuto radost nechávají na odpoledne. Po slavnostním obědě následuje tradiční proslov královny, jež sleduje každý správný Brit.


Alkoholová párty

My, spolu s dalšími šťastlivci z vesnice, byli v poledne pozvaní k našim zámeckým hostitelům. Ti se tu těší dobrému jménu a každoročně v tuto dobu pořádají polední pohoštění. Takový den otevřených dveří do jejich zámeckého obydlí, tzv. Christmas drink party. Přijít však může jen ten, kdo dostal pozvánku. Prostředí je opravdu nádherné, noblesní, se spoustou kuriozit, které by se nám, smrtelníkům, do obyváku nevešly. Vánoční strom až ke stropu. Dřevěný houpací kůň vprostřed pokoje. Kulečníkový stůl v salónku pro muže, jehož stěny zdobí trofeje z kriketových zápasů získaných v průběhu celé generace. Obrovské krby s plápolajícím ohněm v každé místnosti, na jejichž římsách stojí zarámované černobílé fotografie. Ručně malované obrazy na stěnách, vysoké svícny, taburety se sametovými polštářky. Vše tu má kouzlo pohádkového domova.Hostitelé se prochází mezi hosty, s každým prohodí přátelské slovo a také vypráví příběhy z historie jejich rodiny. Mezitím se roznáší jednohubky a pochopitelně pravé šampaňské. Vypilo se 24 lahví, jak mi posléze prozradila sama zámecká paní


Čaj o páté a vánoční přání

Odpoledne jdeme na čaj do další anglické domácnosti, k naší přítelkyni Moiře. Sedíme v čalouněných křesílkách u krbu, místo čaje pijeme víno a obdivujeme všechna Christmas cards, která jí letos došla. A že jich je! Tohle je další kouzelná britská tradice, jež obdivuji. Lidé si vzájemně posílají ručně psaná přání s krásnými obrázky a hrdě je pak vystavují na krbové římse, okenním parapetu či poličkách. Čím víc jich je, tím větší popularitu to značí

Slavnostní večeře

Na večer se už dočista hladoví a lehce ojínění vracíme zpět na zámek, kde se podává slavnostní jídlo. Hostitelé nás pozvali k večeři mezi sebe a my se díky jejich pohostinnosti cítíme velmi příjemně. Sedíme v jídelně, jejíž vzhled doslova vyráží dech. Tmavé tapety, nábytek z černého ebenového dřeva, noblesní lustry visící tak nízko, až se téměř dotýkají stolu. Naleštěný porcelán, stříbrné příbory a sklenice všech druhů i velikostí. V jednu chvíli jsem před sebou měla nalito patero různých tekutin: opět šampaňské k přípitku, červené víno vhodné k masu, vodu k vínu, vánoční likér k pudinku a nealko.


Christmas crackers

Po přiťuknutí a hlasitém cheers (na zdraví), rozlamujeme Christmas crackers, což je další milá britská tradice. Jsou to papírové tuby, vypadající jako velké zabalené bonbóny, které při roztrhnutí vydají zvuk prásknutí malé petardy (odtud název: crack = prásknutí) a vně skrývají nejedno překvapení. Zpravidla je tam nějaký malý dáreček, (já objevila miniaturní foto rámeček a Peťa otvírák na pivo), anglická anekdota, jenž mimochodem vůbec není vtipná, sami Angličani se smějí tomu, jak very bad jokes (hrozné vtipy) to jsou a papírová korunka, kterou je třeba mít po celý zbytek večera na hlavě, (ne, vůbec nevypadáme jako šašci). Poté může přijít konečně na řadu jídlo.

Vánoční vtípky

Tady je pár těch vtipnějších very bad jokes/vánočních vtípků:
1) What do you call Father Christmas in the beach? Sandy Clause!
Jak se nazývá Otec Vánoc na pláži? Písečný Clause!
2) Who is Santa's favorite singer? Elf-is Presley!
Kdo je Santův nejoblíbenější zpěvák? Elf-is Presley!
3) What is Santa's favorite place to deliver presents? Idaho-ho-ho!
Jaké je Santovo nejoblíbenější místo doručení? Idaho-ho-ho! [Ajdahou-hou-hou!]

Pečený krocan a pudink

Jako hlavní chod se podává tradiční pečený krocan. Jestli si představujete šťavnatá stehýnka podobná naší kačence se zelím a knedlíkem, jste na omylu. Maso (většinou dosti vysušené) krájené na tenké plátky, je servírováno s brambory a zkaramelizovanou baby mrkví a petrželí. Vánoční krocan bývá zpravidla s kaštanovou náplní, o kterou jsme nebyli ochuzeni ani my. Vše doplňovala chlebovo-smetanová omáčka. Zámečtí, jako praví distingovaní Angličané, si jí kápli na kraj a velmi decentně do ní namáčeli špičky svých soust. Já si jí polila úplně celý obsah talíře a to hned několikrát. Představte si vysušené maso, suché brambory a k tomu neforemnou suchou kaštanovou hmotu. Omáčka byla jediná záchrana. Neříkám, že nám nechutnalo, naopak, dokonce jsme si všichni přidali, ale je třeba si uvědomit, že britská kuchyně je prostě jiná.

Sladkou tečkou na závěr je jejich populární Christmas pudding/vánoční pudink, u něhož se populace dělí na dvě části: tu, která ho miluje a tu, která ho nenávidí. I kdyby však vaši hostitelé patřili k té druhé skupince, buďte si jistí, že by jim Christmas pudding na vánočním stole rozhodně nechyběl. Je to prostě tradice a ta se musí dodržovat. Typickým znakem je, že se vyrábí už několik týdnů předem, je totiž tuhý a trvanlivý. Plný oříšků, kandovaného ovoce a alkoholu. Běžně se polévá vanilkovou polevou, my dostáváme k ochutnání navíc i zázvorovou, oříškovou a koňakovou. Podává se s vánočním likérem v podobě brandy.


Boxing day

Pravda, ráno je trochu krušnější. Co se týče alkoholu, Angličani mají výdrž skoro stejnou jako my, Moraváci. S tím rozdílem, že oni po x-té skleničce šampaňského mluví relativně pořád stejně, my na ně začínáme mluvit česky, německy, rusky, italsky, plynule anglicky a dokonce (nečekaně) se v naší řeči objevuje i americký přízvuk. Na Moravě jsme však zvyklí, tak se po probuzení otřepem a vyrážíme do vedlejší vesnice na slavnostní zahájení lovu, jež provází tradiční průvod na koních s loveckými psy. A pak na nákupy. Ano, představte si! 26.12. jsou v Anglii opět otevřeny všechny obchody a nabízí ještě větší slevy, jak předtím. Pro většinu Britů jsou to takové druhé Vánoce. Název 'boxing day' je údajně odvozen z minulosti, kdy bohatí v tento den obdarovávali chudobnější krabicemi s dárky a kostely otevíraly pokladničky pro chudé (box = krabice). Svátek, kdy je všude zavřeno, nastává v Anglii až den následující, tj. 27.12. Konečně čas odpočinku a nic nedělání.


Kdybych měla anglické Vánoce shrnout do pár slov, jsou velmi tradiční a krásné, takovým starým způsobem. Také mi přijdou mnohem méně hektické, což je dáno asi tím, že jsou rozloženy do více dnů. Na druhou stranu mi chyběly naše klasické pohádky a Ladovský mráz se sněhem. Vánoce v Anglii jsou prostě jiné, než jaké známe z Česka. Ve skutečnosti ale není ani tak důležité, kde Vánoce trávíte, nýbrž s kým. Domov totiž není jen o jednom místě, ale o lidech, které máte rádi, a kteří mají rádi vás.