27. 1. 2017

Jak bojovat s nemocí po psychické stránce

Při každé nemoci poctivě navštěvuji lékaře. Vždyť zdraví máme jen jedno a není radno ho podceňovat. Natož v zimním období, že? V poslední době jsem však měla pocit, že mi doktor sice pomohl, ale jen dočasně. Příznaky byly potlačeny, ale původ se neřešil. Ohnisko v mém těle se přesunulo jinam a já dostala zánět jinde. A tak se stalo, že mi bylo naordinováno čtvero různých antibiotik během čtvrt roku. Co myslíte, že to s mým tělem mohlo asi udělat? Výsledek: zdravá jsem se necítila ani trochu, špatně jsem spala, přes den spíše přežívala a svou práci odváděla jen na půl. Bez energie nejsou nápady, ani síla cokoliv realizovat. V podstatě mi nezbylo nic jiného, než se vážně zamyslet nad svým životem a vydat se jinou cestou.Nemoc není nepřítel

Začala bych asi tím, že každá nemoc, kterou na sobě pociťujeme, se nám svým způsobem snaží pomoc. Teď si asi myslíte, že jsem se už dočista zbláznila. Už jen samotný název však může napovědět: nemoc ve smyslu NE MOCI něco dělat. Postižené místo, zánět ve vašem těle, vás upozorňuje na skutečnost, že ve svém životě děláte něco špatně a měli byste s tím přestat. Pokud si tohle uvědomíte, máte téměř vyhráno. Většinou se opravdu stačí zastavit a zamyslet se nad tím, jak se nemoc projevuje, co nás trápí a co by toho mohlo být příčinou – ne venkovní, jako počasí, ale vnitřní. Většinou je to nějaký zavedený zvyk, vzorec chování, který si ani neuvědomujeme.


Např. žaludeční potíže bývají mnohdy důsledkem toho, že dotyčný ve svém životě s něčím nesouhlasí, přesto je nucen to dělat. Nesouhlasí s názory, které musí poslouchat, nesouhlasí s chováním blízkých lidí, na něž podle vlastního přesvědčení nemá žádný vliv. Jednoduše nedokáže sežvýkat a strávit určité životní situace, tak jak by mohl strávit obyčejné jídlo?

Např. časté bolesti krku napovídají tomu, že vaším krkem buď prochází mnoho negativní energie, ať už nadávek, sprostých slov, či pomluv nebo naopak v krku potlačujete něco, co potřebuje ven, ve smyslu vlastních názorů, které se bojíte říct, pocitů, které se zdráháte ventilovat.

Velmi šikovná kniha, která mi pomáhá se v příznacích orientovat, se jmenuje: Uzdrav své tělo od Louise L. Hay

Životní prozření

Uvědomění si vede většinou k dalšímu prozření. Já osobně už k několika poznání dospěla a moc se mi ulevilo.

AD. 1 - Neměli byste dělat nic, co vás nebaví a do čeho se musíte nutit. Nebaví vás to v práci? Najděte si jinou, příležitostí je kolem dost. Nebaví vás vstávat brzy ráno? Chcete být pánem vlastního života? Začněte podnikat a určete si vlastní pravidla. Nebaví vás hubnout a stejně to nejde? Přijměte se takoví, jací jste. Když se sami uvidíte krásnými, bude vás tak vnímat i okolí. Dělejte jen věci, které vás naplňují.

Ad. 2 – Nemusíte poslouchat názory, se kterými nesouhlasíte. Stačí vypnout a nevnímat. Případně se naučte říkat slovíčko NE. Je velmi mocné. NE něčemu, kam se vás ve svůj prospěch snaží vtlačit lidé okolo. NE výmluvám, když někomu nabídnete srdce na dlani, on jím opovrhne a snaží se to ospravedlnit spoustou zbytečných slov. NE všemu, z čeho nemáte vnitřně dobrý pocit.

Ad. 3 – Připusťte si, že ne každý člověk o vaši pomoc skutečně stojí. Vy se snažíte, ale nikdo to neocení? Radíte, ale nikdo neposlouchá? Tak s tím přece už přestaňte. A nedá se nic dělat, že se jedná o dceru, tatínka, babičku, nejlepšího přítele. Když budou chtít, tak si o vaši pomoc/radu řeknou, tím si buďte jistí. A vy tu pro ně budete a vaše snaha bude chtěná a oceněná. Neplýtvejte energii někde, kde je to zbytečné a akorát vás to vysiluje.

Ad. 4 - Také si dejte pozor na tzv. upíry. Jsou to lidé, kteří z vás vysávají energii. Poznáte je podle toho, že si pořád na něco stěžují, ale změnu odmítají. Oni si ve svém trápení vlastně libují a těší je pozornost okolí. Jsou negativní, vše haní, jsou pesimističtí a vy potřebujete hodně duševní síly k tomu, abyste v jejich společnosti neupadli do splínu. Od takových je lepší držet se dál.

Ad. 5 – Nebojte se říct vlastní názor, ať už je jakýkoliv. Každý jsme plnohodnotná osoba, která má právo být slyšena, vnímána a akceptována. I špatný názor je názor. Pamatujte, že nikdo není neomylný. To, že je někdo ve vyšším postavení, neznamená, že má vždy pravdu. To, že je někdo upovídanější, neznamená, že musí vždy dostat slovo. To, že je někdo fyzicky silnější a má potřebu vás zastrašovat, neznamená, že musíte navždy mlčet. Uspořádejte si v hlavě myšlenky, nadechněte se a řekněte, co si myslíte.

Jste to VY, kdo určuje kroky vašeho dalšího života, kdo si vybírá společnost, ve které chce trávit svůj čas, jste to VY, kdo si může určit životní priority. Važte si sami sebe, svých názorů, i toho, jak vypadáte. Teprve tehdy si vás mohou začít vážit i ostatní.

Všudypřítomný stres

Stres je příčina většiny našich problémů - všeobecně známá věc, kterou si málo kdo skutečně uvědomuje. Víme to, ale co s tím naděláme? Přes den se dál honíme, abychom vše stihli podle plánu, a v noci špatně spíme, protože přemýšlíme nad tím, co jsme nestihli. Kdo to nezažil?

Mně osobně na tohle pomáhá jedna věc: v momentě, kdy už je toho tak nějak moc, kdy se na mě sesype příliš práce, úkolů, povinností, jednoduše vypnu a se vším přestanu. Opravdu! Poruším všechny schůzky. Přestanou mě zajímat všechny termíny, do kterých SE TO PROSTĚ MUSÍ stihnout a danou práci odevzdat. Vypnu zvuk na mobilu, zůstanu v posteli nebo se zabalím do deky na pohovce a celý den úplně PROMRHÁM. Brouzdám televizními kanály, piji čaj, čtu si knížku, mlsám nezdravé věci a zase naberu sílu a energii další den vstát a pokračovat tam, kde jsem přestala. Tentokrát však s novým elánem. Přísahám, že když to jednou uděláte, že když zavoláte do práce, že nedojdete, že se omluvíte lidem, co jste s nimi měli něco domluveno, že neodevzdáte něco v termínu, že se nic nestane. Všechno, co jste odložili, budete moci dodělat jindy a možná i kvalitněji. Pokud to nebudete praktikovat každý týden, ale opravdu jen jednou za čas, ojediněle - z práce vás nevyhodí, lidé, kteří proto nebudou mít pochopení, za to nestáli a termíny jsou jenom čísla. Svět se točí i bez vás! Nevěříte? Jen to zkuste…

Tohle je však jen můj způsob relaxace. Pokud se s ním neztotožňujete, najděte si svůj. Je pravda, že takhle vypnout nedokáže každý. Spousta z vás má příliš silný smysl pro odpovědnost, nutkání za každou cenu splnit, co se slíbilo a potřebu, cítit se důležití. Ale někdy je to nezbytné a může vás to zachránit…Mějte rádi sebe i své tělo a věnujte si dostačující péči psychickou i fyzickou. Časem poznáte, že to byla vaše nejcennější investice.