28. 12. 2016

Vánoční rituály

Tyhle Vánoce pro mě byly asi těmi nejkrásnějšími za celou dobu. A není to o množství ani hodnotě dárečků, ani o místě, kde jsme Štědrý den prožili. Je to o tom, že tentokrát jsem si vánoční svátky dokázala užít se vším všudy od úplného začátku až do konce. 

S přítelem máme totiž několik rituálů, které se každoročně snažíme dodržet.


Letos jsme je zvládli všechny s předstihem, v úplné pohodě, s úsměvem na rtech a ještě jsme na závěr zaletěli navštívit tchána do Anglie. Ale o anglických Vánocích zase příště.

Naše rituály:
1) Koupě a nazdobení živého vánočního stromku a to hned začátkem prosince, abychom si ho řádně užili.
My ho koupili už 27.11. v květináči, putoval rovnou do obýváku, kde jsme ho 1.12. společně nazdobili. A díky pravidelnému zalévání vůbec neopadává, pořád krásně voní a dokonce na něm začaly rašit nové zelené pupeny jehličí.

2) Vánoční výzdoba by měla být na první adventní neděli hotová.
Měníme závěsy v obýváku na červené - během jara, léta a podzimu nám visí bílé. Také měním obrázky v malých rámečcích za ty se zimní tématikou.

3) Vánoční výzdoba by měla obsahovat minimálně jednu věc, kterou jsem letos sama vyrobila.
Každý měsíc mě ve schránce čeká časopis Kreativ a já si z něj vyberu vždy alespoň jeden tip, který si podle jeho návodu vyrobím. V prosinci to vyhrál zimní věnec z klubíček vln.

4) Adventní věnec se svíčkami a adventní kalendář je samozřejmostí. Někdy je kupuji, někdy vyrábím - podle nálady. 

5) Poslání vánočních přání. Obzvláštňuji je
tím, že do nich píši tematické básničky či kreslím obrázky.

6) Vytvoření a rozeslání našeho osobního elektronického PF.

7) Napečení minimálně tří druhů cukroví. Většinou to vyhrají perníčky (z mého těsta i z polotovaru z Ikey, které je výtečné), linecké s marmeládou a kokosové pusinky ze zbylých bílků. Letos jsem toho cukroví však zvládla mnohem víc. 

Přičemž minimálně jeden druh cukroví peču společně s kamarádkami či rodinou. K tomu teplé víno, pohoda.

8) Moc hezkou tradicí se nám stala i výměna cukroví - to jest s kýmkoliv, kdo má také napečeno, pár kousků/krabičku měníme. Ochutnáme tak i ty druhy, které bych normálně nepekla.

9) Návštěva vánočních trhů a ochutnání punče, svařáku a zazvonění si na zvoneček. (Vždy si přeji jedno a to samé...) Letos jsme nevynechali ani rozsvěcování vánočního stromku na náměstí. Sice jsme byli málem ušlapáni, ale stromeček stál za to. 

10) Čerti v Rakousku, ideálně s termálními lázněmi. 
Placených výletů na čerty je prostřednictvím cestovek nabízeno spoustu. My však jezdíme na vlastní pěst - vyjde to nejen levněji, ale také si naplánujeme program tak, jak nám to časově vyhovuje. Naše nejoblíbenější místo je menší rakouské město Retz, na jehož náměstí stojí malý kouzelný kostelík, před ním plápolá obrovský oheň a kolem jsou rozestavěny stánky. Na zpáteční cestě se stavíme zahřát v lázních Laa a je nám parádně.

11) Shlédnutí našich oblíbených vánočních filmů a pohádek a vůbec nám nevadí, že je vidíme už po sté. 
Mé top Christmas movie:
a) Přijde letos Ježíšek
b) Vánoční koleda
c) Vánoční skřítek
d) Křídla Vánoc
e) Tři oříšky pro Popelku
f) Černobílá Popelka
g) Kráska a zvíře

12) Zúčastnit se vánočního večírku/koncertu, což je ideální příležitost setkat se a při víně posedět s přáteli, rodinou, zazpívat si a potěšit srdce i ducha.

13) Udělat minimálně tři dobré skutky.
Pomáhat ostatním bychom měli v průběhu celého roku a já se o to snažím. V čase vánočním se to však jaksi vybízí samo. Když se na to zaměříte, rozhlédnete se kolem sebe, najednou uvidíte, že lidí, kterým můžete podat pomocnou ruku, je hodně. Hezké na tom je, že aniž byste tušili, svým dobrým činem spustíte řetězec. Když pomůžete vy, příště ten, komu jste pomohli, zase pomůže dalšímu. A ten pak zase dalšímu. A svět bude lepším...

Nejen o Vánocích...

Samotný Štědrý večer, večeře s rodinou a přáteli a darování a dostávání dárečků už jsou jen třešinkou na lahodném dortu. 

Pro mě Vánoce nejsou jen o jednom dni, ale o všem okolo. O chystání, plánování, těšení se, o prožití vánočního času, o domácí pohodě, o klidu s pohádkami, o sladkém cukroví, o hodných lidech, o troše kouzel a hlavně o lásce...