12. 10. 2016

Jak jsme přežili hurikán Matthew na Floridě

Florida. Téměř po celý rok je tam teplo a většina lidí je veselá a stále se usmívá. To bude parádní dovolená, těšila jsem se. Floridské pobřeží je ale mimojiné známé i svými poměrně častými návštěvami žraloků. Případně zbloudilými aligátory žijícími v jižní části poloostrova, národním parku Everglades. A v neposlední řadě je proslulá hurikány.

Silný vítr ohýbá palmy, hurikán přichází...

Jaké by to asi bylo, kdybych z Floridy spatřila i jednu z jejích horších tváří, napadlo mě. Ve skutečnosti jsem z toho ale zase tak veliké obavy neměla. Vidět krokodýla v jeho přirozeném revíru mě dokonce lákalo, bezpečné koupání v oceánu zajišťovaly pravidelné letecké hlídky a co se týče hurikánu - ten přece na Floridě řádil naposledy před nějakými 11 lety. Je hodně malá pravděpodobnost, aby se znovu objevil, když tam budeme zrovna my. 

Očividně jsem se spletla.

Jedno z prvních varování před ním nás zastihlo asi v půlce našeho floridského tripu. Informace o něm jsme slyšeli nejen od místních meteorologů, ale začali nás kontaktovat i naši blízcí z česka. Začalo se o něm mluvit. Cože? Opravdu se na nás řítí hurikán? Měl se přihnat z Kuby a o víkendu zasáhnout pobřeží Floridy. Vzhledem k tomu, že se náš momentální domov nacházel ve West Palm Beach, nás zpráva moc nepotěšila. Bylo to poněkud děsivé, protože skutečný směr ani sílu hurikánu nejde sledovat, pouze odhadovat. Čímž jsme se vlastně zároveň i uklidňovali. Třeba se hurikán na poslední chvíli stočí jinam a nám se tak vyhne...

O víkendu v plné míře sice ještě nedorazil, ale jeho příslib jsme už pocítili. Hurikán Matthew svou rozlohou dosahoval přibližně 800 km a provázely ho mohutné přívalové deště a prudké nárazové větry. Silně pršet začalo už v sobotu na večer. Ten den jsme byli na výlětě v Disney Worldu v Orlandu. Nejen, že nás to donutilo ukončit radovánky o něco dříve, než jsme původně plánovali, ale to, co nás pak zastihlo při zpáteční cestě na dálnici, nejde ani popsat. Dokážete si představit tmu ve tmě? Opravdu to vypadalo jako konec světa. Dokonce jsme museli v jednu chvíli zastavit. Uprostřed dálnice! Vítr nám auto tlačil z pruhu do pruhu a nebylo vidět ani vlastní světla. Upřímně jsme byli rádi, když jsme tu noc dorazili v pořádku do cíle. Mimochodem spaní v typicky americkém domku, kdy se i při sebemenším vánku bojíte, že odlítne střecha, taky není nic příjemného.

Ráno pořád lilo. Byť se kolem poledne počasí trochu umírnilo, nebezpečně vyhlížející mraky valící se na nás z otevřeného oceánu, vítr, ani stupňující se nárazové deště v dalších dnech nevěstily nic dobrého. Když začali v televizi vyzývat americké občany k bezpečnostním opatřením, tedy k nákupu dostatečných zásob vody, jídla, zabezpečení svých obydlí, zvířat a dalších věcí, začali jsme se bát.V úterý odpoledne jsme naštěstí bezpečně doletěli zpět do České republiky. Floridský guvernér nařídil povinnou evakuaci všem lidem žijícím na pobřeží. Ve středu jste mohli vidět velké kolony aut sunoucí se ven všemi směry, i v protisměru. Také naši známí, u kterých jsme spali, se museli na čas přestěhovat za svými přáteli do vnitrozemí. Z Floridy uteklo přes jeden a půl milionu lidí. V obchodech zely regály prázdnotou, na čerpacích stanicích byl nedostatek benzínu. 

Hurikán dorazil v celém svém rozsahu ve čtvrtek. Bylo zrušeno několik tisíc letů, železniční doprava do Miami přerušena a lodě odkloněny. Téměř na milion domácností zůstalo bez elektřiny. Dokonce i ten Disney World musel poprvé po jedenácti letech zavřít.

Hurikán Matthew sice nepředčil Katrinu, jak se někteří obávali, ale i tak po sobě zanechal obrovskou spoušť. Haity, Kuba, Bahamy a východní pobřeží Ameriky. Stovky mrtvých, zaplavená města, tisíce domů v troskách.

***

Můžu jen děkovat tomu nahoře, že my i naši přátelé jsme vyvázli ze střetu s tímto přírodním živlem v pořádku. A přeji mnoho sil a víry v lepsí časy všem, kteří tolik štěstí neměli... 

Video, jak nám ráno lehce pršelo...