6. 9. 2016

Jak a podle čeho vybírat zájezd na exotickou dovolenou

Ne vždy je dobré spoléhat se ve všem na cestovní kancelář, od které zájezd kupujete. Nezapomeňte, že když ptáčka lapají a taky důvěřuj, ale... však to znáte :)


Ať už si zájezd vybíráte sami nebo na doporučení cestovky, přináším pár tipů a doporučení, podle kterých je dobré se při koupi zájezdu řídit:

1) Jedině s německou cestovkou

Doporučuji letět s německou cestovkou. Oproti českým jsou nejen levnější, ale nabízí i větší komfort. Němci ho totiž nekompromisně vyžadují. 

Rozdíl pocítíte už v letadle - letěli jsme už s mnoha společnostmi, ale jedině s českou nám servírovali "nepravou" Colu z Lidlu, při dotazu na Tomato juice na mě hleděli jak z jara a alkohol jsme si museli zaplatit...

Německý web s nabídkami zájezdů:
http://pauschal.ruefa.at

Český web s nabídkami německých zájezdů:
www.airstop.cz

Mimochodem přesně na těchto stránkách pro vás hledají zájezd i v našich cestovkách ;)

2) Kategorie hotelu tří a půl hvězda je hranice

V asijských a jiných ekonomicky slabších zemích je hranice komfortu poněkud jinde, než na co jsme zvyklí v Evropě. Proto rozhodně doporučuji ubytování v hotelu ne nižší, než je jejich tří a půl hvězda, která se podobá naší horší trojce. Do nižší kategorie bych se neodvážila. 

Záleží samozřejmě na každém, ale s názorem typu - vždyť v hotelu jen spím - nesouhlasím. Téměř půlku dovolené strávíte v posteli, natož po tak markantním časovém rozdílu. A já požaduji, aby byla čistá. O šváby nestojím a žaludečním nevolnostem z hygienicky závadného jídla bych se taky ráda vyvarovala. Navíc kategorie též ovlivňují obsah all inclusive programu, případně dosah wifi, které je pro mě z pracovního hlediska už nezbytné.

3) Čtěte recenze

Před konečným verdiktem si ještě projděte recenze hotelu. Hlavními pilíři jsou pro mě společnost booking.com a tripadvisor.com. Ze svých zkušeností (jak z hotelů, ve kterých jsem pracovala, tak z mnoha cest) uznávám hotely, které mají na bookingu hodnocení vyšší jak 8 a na tripadvisoru převládá hodnocení 'excelentní'. 

Nikdy si nezapomenu pročíst záporné recenze předchozích návštěvníků a prohlédnout reálné fotky pokojů, bazénů, pláží apod. Jistě vás překvapí, jak moc se můžou lišit od komerčně upravených fotek, jež jsou prezentovány daným hotelem.

4) Jaký je skutečný počet nocí v hotelu?

Při uváděném počtu dní, za něž si v cestovce platíte, může být skutečný počet nocí strávených na hotelu úplně jiný. Jak je to možné? Spoustu hodin vám spolkne samotná cesta, doba na letišti, transfer, uvolnění pokoje, k tomu si přičtěte únavu z cesty a časový posun, který na každého působí jinak. Najednou je půlka týdne pryč, přičemž ten poslední den musíte uvolnit pokoj do 10am (byť se odlétá až večer, bez pokoje je to naprd), zbývají vám vlastně už jen dva dny čistého času z tak drahé dovolené. Nic moc představa, že?

a) Zjistěte si lety.
b) Zjistěte si check-in a check-out pokoje, tedy možnost, kdy se můžete ubytovat a do kdy musíte pokoj vyklidit.
c) Vše si propočítejte:

PŘÍKLAD:
Zájezd od 1.9. - 7.9. - v cestovce se uvádí TÝDENNÍ/SEDMI DENNÍ pobyt.

Odlet 1.9. ve 22.45 z Vídně, přestup v Dubaji, přílet do Colomba 2.9. ve 13.00. 
Transfer z letiště na hotel 2,5 hodiny, příjezd do hotelu v 15.30.
(Už v tento moment vám cesta vzala 1,5 dne!)
Návrat 7.9. ve 3am z Colomba, přestup v Dubaji, přílet do Vídně v 17.00.
Na letišti musíte být dvě hodiny předem, transfer z hotelu na letiště trvá 2,5h, tudíž hotel budete opouštět ve 22.30, takže se už moc nevyspíte.
Skutečný počet nocí tohoto zájezdu by činil pouze 4 noci!!