24. 8. 2016

Na co si dát pozor při cestě za exotikou

1) Nepodceňujte antimalarika a probiotika

Last minuty za exotikou - na rozdíl od zájezdů po Evropě, které jsou za nejlepší cenu těsně před odjezdem - se zpravidla nejvýhodněji kupují měsíc dopředu. Což je zároveň i hraniční doba k tomu, abyste začali užívat antimalarika, probiotika či podstoupili alespoň nejaké očkování potřebné do dané země. Píšu 'nějaké', protože například očkování proti žloutence je tří fázové v rozmezí až půl roku a to byste nestihli. 

2) Pozvání na večeři domů od místních zvažte

Obecně platí: vyvarovat se zbytečným rizikům v podobě pouličních jídel a jinak, z hlediska hygieny, riskantním pokrmům. Pozor i na pouhé přátelské pomávání rukou s domorodci. V těchto oblastech má hygiena jiná měřítka, což naše evropská imunita nemusí ustát. Takže pokud si před jídlem běžně neumýváte ruce, tady to rozhodně dělejte!

3) V žádném případě nepijte vodu z kohoutku

Vodu pijte jedině z uzavřených nijak neporušených petflašek. Ani pusu si nevyplachujte vodou z kohoutku. Do nápojů odmítněte led a i na vodou omývané ovoce si dejte pozor. Já každé ráno na lačno doporučuji lok pravé moravské slivovice - ideální dezinfekce

Předem si zjistěte, jestli vámi vybraný hotel nabízí v ceně balenou vodu a to kdykoliv k dispozici. Většinou bývají buď ve veřejně dostupných lednicích otevřených 24h denně, připadně v barelech. Pokud ne, její koupě by se vám v horké destinaci mohla pěkně prodražit.

4) Repelenty do exotických destinací nekoupíte všude

Důležité jsou repelenty proti komárům - ti jsou totiž největší přenašeči nebezpečných nemocí. Zapomeňte, že vám na exotické potvory postačí sprej proti hmyzu, který používáte na chatě na Vysočině. Potřebný repelent koupíte u specializovaného lékaře, příp. v lékárně, bohužel však ne v každé. A hlavně jej pak schovte do zavazadla do spodku letadla. Z příručního, byť s obsahem do 100ml, nám ho vyhodili. Řadí se totiž do hořlavých, tudíž nebezpečných látek.

5) Nezapomeňte na boty do vody

Šlápnout na ježka můžete i v nedalekém Chorvatsku a je to dosti nepříjemné. Ten cizokrajný vám může způsobit navíc alergii nebo dokonce otravu. A co teprve rejnoci schovaní v písku, smrtelně jedovaté mušle, ryby a jiné mořské potvory!

6) Jak je to s vízem? 

Do mnoha zemí mimo EU potřebujete vízum, tedy povolení ke vstupu. Předem si zjistěte, kde a za kolik ho vyřídit? Většinou jde koupit přímo na letišti v dané zemi, ale toto vyřízení bývá zpravidla dražší. Doporučuji se informovat o kolik a potřebné peníze v požadované měně si připravit přesně. Při platbě velkou bankovkou může být i vrácení peněz problém. Je běžné, že byť platíte v eurech či v dolarech, dostanete na zpět jejich měnu, přičemž směnárenský kurz ve váš prospěch rozhodně hrát nebude! A co se týče platby kartou, tak s tím v ekonomicky slabších zemích raději nepočítejte vůbec.

7) Zabezpečte svá zavazadla

Bez zámku na kufru a oblepení fólií bych své zavazadlo už žádné letecké společnosti nesvěřila. Letištní organizované zločiny nejsou nic nového. Sama jsem se s jedním setkala osobně: při návratu z Kuby mi na letišti v Havaně při samotném odbavení podvážili zavazadlo. Fyzicky ne, při kontrole podle jejich váhy vážilo stejně jako v hotelu. Na letenku ale uvedli jiný údaj - byl to rozdíl dvou tří kil. Kdo by si toho všiml? Letenku mě kontrolovat nenapadlo, navíc jsem byla ráda, že při odbavení proběhlo vše v pořádku. O to větší bylo mé překvapení, když mně na letišti v Mnichově čekal kufr o poznání prázdnější. Nezmizelo vše, jen pár věcí - nějaké oblečení, boty, kosmetika. Reklamace mi však uznána nebyla: můj poloprázdný kufr vážil totiž přesně tolik, kolik jsem měla uvedeno na letence. Bez důkazů není viny...

8) Přípravte se na dlouhý let

Já si sebou beru polštářek na spaní a deku či alespoň svetr, který by mě chránil před chladnou klimatizací. Ta navíc vysušuje vzduch, na což mi pomáhá termální voda ve spreji. Během letu se několikrát projděte v uličce, choďte na wc, protahujte nohy - předejdete tak riziku embolie. A po přistání v jiném časovém pásmu počítejte s jat lagem, tedy nemocí časových pásem, tj. neustálý pocit únavy, malátnosti. Pomáhá hodně spánku a tekutin; ne alkoholu, ten vše jen zhorší.

9) Zjistěte si alespoň základní informace o dané zemi 

Je dovoleno vyvážet tamní platidla, mušle aj.? Není problém s focením veřejných budov a lidí? Jaká nebezpečí, ať už v podobě nemocí či zvířat, tam čekají? Může žena chodit po ulici s odhalenými rameny a koleny? Jaká je tam politická situace, je tam bezpečno? Kam volat v případě potíží?

10) A na závěr samozřejmosti každého cestovatele:

a) pas - platný min. 3 měsíce i po návratu
b) opalovací krémy s vysokým faktorem 
c) základní léky, mezi nimiž by neměly chybět prášky proti alergiím
d) pojištění s čísly a pokyny, jak v případě problému postupovat
e) aktivovaný rooming, abyste se v případě nouze vůbec někam dovolali
f) eura či dolary do zásoby
g) redukce, pokud hotel nemá evropské zásuvky

Šťastnou cestu :)