8. 8. 2016

Královská svatba Míši a Pepy

11.6.2016

Oblohu čeří několik šedavých mráčků. Jako chundelaté stříbrné peřinky se pohupují po nebi a za nimi se líně schovává červnové sluníčko. Vzduch voní letním deštěm, z předchozích dnů rozpálenou kamennou dlažbou a cukrovou polevou svatebního cukroví. Hodiny ukazují pár minut do jedenácté.


Na travnaté terase brněnské dominanty hradu Špilberk s kouzelným výhledem na město se pyšní květinami zdobená svatební brána. Před ní se v několika řadách v pozoru tyčí mašlemi ovázané židle, kolem kterých nervózně podupává na sedmdesát svatebčanů. Čeká se na nevěstu.

V čele všech stojí pohledný ženich v modrém obleku. Ruce se mu potí a má sucho v ústech. Možná trochu strachem, aby přišla a nenechala ho tam čekat. Možná trochu trémou, aby vše dopadlo podle jejich představ. Spíše však nedočkavostí, aby ji konečně spatřil. Jaké má šaty? Jak vypadá? Určitě nádherně! Jako ten večer před šesti a půl lety, kdy ji potkal poprvé. Krásnou a sebevědomou. Byla pro něj výzvou. Veselá a zároveň tajemná. Jako den před Silvestrem o pět let později, kdy ji požádal o ruku. Páni, jak byl tehdy nervózní! Ale řekla ano a on se stal králem. A ona se nyní stane jeho královnou.

Nalevo ženich, vedle něj s bradkou jeho svědek Luboš

Začátek roku 2016

"Byla jsem tu první! Čekala jsem, až se otevřou dveře úřadu a oni se mi teď snaží namluvit, že mě někdo předběhl? Prý je to datum už obsazené!" nešťastně vzlykala budoucí nevěsta do telefonu a slzy na tváři se jí míchaly s kapkami deštivého zimního dne. "Ale já to tak nenechám," rukou si odhodlaně utřela nos. "Vrátím se tam a požádám je, aby na tohle datum vypsali nový termín oddání. A když mě odmítnou, poprosím je znovu a pak zase znovu! A budu jim volat klidně každý den!"

Někdy stačí jen víra a odhodlání a i nemožné se stane skutečností.

Jaro 2016

Prostorná světlá místnost plná bílých načechraných látek, krajek, saténu a baldachýnu. Svatební salon El. Kožené sedačky lákaly k sezení, naleštěná zrcadla se třpytila, ovzduší mělo sladký nádech řezaných růží ve váze. Středem toho všeho byla vysoká štíhlá slečna, naše budoucí nevěsta. Hlasitě se smála a radostně se točila dokola. Bílá sukně s vlečkou spolu s jejími dlouhými černými vlasy vlály kolem ní. Úplně první šaty, které si vyzkoušela, jí padly jako ulité. Jako by tu na ni čekaly. Ušité přímo pro ni.

Ohromně jí to slušelo!
Den D

Budík zazvonil presně v pět patnáct ráno.

Míša už sedí na posteli zcela probuzená, jako by snad ani nespala. Večer se nesl v duchu dámské jízdy, kdy se pilo šampaňské, mlsalo cukroví a chystaly výslužky. Poslední svobodnou noc prožila jak za starých časů - spolu s maminkou a sestrou. 

"Dneska se vdávám!" září jí oči vzrušením. Energicky odhazuje peřinu a pospíchá do sprchy. Presně v šest hodin ji před domem vyzvedává družička Janča a veze ke kadeřnici.


Když o čtyři hodiny později stojí před domem babičky, která se ze zdravotních důvodů nemůže svatby zúčastnit a chce své vnučce popřát alespoň mnoho štěstí, Míša už je oblečená, načesaná, nalíčená a vypadá úchvatně. Tohle je ta malá copatá holčička, která si hrála s barbínkama? Která tajně četla v sestřině deníku a nosila její oblečení? Babička mává kapesníkem z okna, Míša, její sestra i maminka mají červené oči dojetím a dědeček je fotí.


10:55 
Nevěsta sedí se svou sestrou a zároveň svědkyní na zadním sedadle bílého BMW - luxusní X5. Drží se za ruce a srdce jim buší jak o závod. Čekají, až se i ti poslední opozdilci odeberou na terasu, kde proběhne obřad.


Na tenhle okamžik se nevěsta připravovala rok a půl. Spolu se svým partnerem si vše vysnili, naplánovali a s pomocí přátel a rodiny zrealizovali. Je to nejdůležitější okamžik jejího života.


10:57
Sestra jí otevírá dveře a pomáhá vylézt z auta ven. Je čas.


Fotograf Karel Konečný mačká spoušť jako zběsilý a kameraman Milan Hruška natáčí. O pár kroků dál už čekají půvabné družičky v dlouhých růžových šatech.


10:58
"Holky, je vše připravené?" ujišťuje se Míša ještě. "Vývazky, hudba, bublifuky...?" U posledního se po sobě družičky polekaně otočí. "Neříkejte, že jste na ně zapomněly? Bez nich se nevdám!" začínají nevěstě vlhnout oči. Nervozita a stres graduje. I ta nejméně důležitá věc se najednou stává tou hlavní. 

Na nebi se shlukují mraky a ke všemu to vypadá, že co nevidět začne pršet.

"Jsou v autě, já pro ně teda skočím," rozhoduje se Janča a utíká pro ně. Ostatní si stoupají před nevěstu, aby ji zatím aspoň častečně kryly před zvědavými pohledy svatebčanů a ještě zvědavějším ženichem.

11:00
"Proboha, je jedenáct a já nestihám vlastní svatbu!" panikaří Míša. Všechny ji však uklidňují, ať se nebojí. Vždyť bez nevěsty svatba přeci nezačne! Na řadu přichází nemravné vtípky ze svatebního prostředí a nevěsta se proti své vůli začíná smát.

Mraky se jako zázrakem rozestupují a všechny přítomné pohladí po tváři rozverné letní sluníčko.

11:04
Bublifuky jsou už na světě a spěšně se rozdávají mezi svatebčany. Každý je poučen, co s nimi má dělat. Nevěsta dostává do ruky svatební kytici a s prvními tóny romantické hudby vybrané speciálně pro tuto chvíli, se vydává na svou cestu životem.

Písnička, při které Míša kráčela k oltáři, byla A Thousand Years od Christiny Perri, instrumentální verze klavíru a smyčce - originál si můžete pustit tady.

11.6.2016 v 11:06

Nejmenší družička, Anežka, jde pomalu před nevěstou a z pleteného košíčku rozhazuje po cestě okvětní lístky.


Nevěstu podepírá její tatínek a hrdě ji vede k oltáři. Oči všech spočívají jenom na ní. Když se postaví vedle svého budoucího muže a na tváři se jí se šťastným úsměvem zalesknou i slzy dojetí, dojme to téměř každého.


Ženich své 'ano' na otázku, zda si bere Michalu Hunkařovou, volá nahlas a s nadšením. Nevěstino 'ano', zda si bere Josefa Litschmanna, zní sice tišeji, za to stejně rozhodně. Vymění si prstýnky a pak, aniž kdokoliv z těch dvou čeká na pobídnutí, se nedočkavě políbí. Pak znovu na přání pana starosty a do třetice pro fotografa. Definitivně tím zpečetí právě uzavřený manželský svazek...


...a rozjedou nezapomenutelnou párty!

Jak probíhala? Následovně...

Těsně po obřadě

Stovky bublinek místo rýže pro štěstí. Klíč od závaží, které dostal ženich na nohu hned po obřadu, hledal oproti panákům slivovice u družicek. Měla ho však teta a kdyby se nad již pomalu přiopilým ženichem neslitovala, asi by ho hledal do dnes.


Společné kamerování a focení s rodinou a přáteli. Veselý přejezd plný hlasitého troubení ze Špilberku do hotelové restaurace Žebětínský dvůr v Žebětíně.
Tradice

Tam už na dvoře čekal usměvavý personál s talířem, smetáčkem a lopatkou a dalšími dvěmi štamprdlami. Jedna obsahovala vodu a druhá slivovici. Kdo si vybral tu s alkoholem? Kdo bude živitel rodiny? Nevěsta přece! Ale střepy z rozbitého talíře zametali oba.


Pak ji ženich pronesl látkovým srdcem do jídelního sálu a přišel na řadu proslov svědkyně Ivanky. Svatebčané se smáli a plakali zároveň, ale hlavně jim už hlady kručelo v bříškách. Když si ženich s nevěstou ovázali krky prostěradlem a jak velí tradice, vzájemně se pokapali polévkou, byl to pro ostatní impuls začít konečně hodovat. A že bylo z čeho!Svatební menu

Jako předkrm se podávala lahodná zvěřinová paštika s brusinkami, po ní silný vývar s nudlemi a knedlíčky a jako hlavní chod byla jelení svíčková s houskovým knedlíkem. Na stolech se na všechny smály nevěstinou babičkou, tetičkou Aničkou a ženichovou maminkou s láskou pečené svatební koláčky, věnečky, medovníčky a jiné fantastické cukroví.


Tady končí sranda

Objednala se káva a na řadu přišel proslov svědka Luboše. Pro umocnění dojmu si vylezl na židli a po několika vtipných větách o ženichovi vyzval přítomné muže, aby vrátili klíče od nevěstinné komůrky. Jak zdůraznil, ode dneška je vdaná, takže konec srandy! Jaké bylo překvapení všech dívek a žen, když se téměř všichni muži, včetně těch zadaných i dědečků zvedli a opravdu je červenající se Míše začali vracet. Ale ještě větší překvapení následovalo po Lubošově druhé výzvě, aby i přítomné ženy odevzdaly klíče, tentokrát od ženichova pokoje. Zvedla se totiž jen jediná - jeho stará babička. To jsme se nasmáli!

Svatební dar - strom plodící peníze 

Program

Po krátkých videích, zaznamenávajících pánskou i dámskou rozlučku, se ujali mikrofonu Ivetka s Jířou Holasovi, profesionální zpěváci.


Zpívali a hráli tak hezky, že po prvním tanci novomanželů zlehka roztancovali i ostatní.


O další hudební vsuvku se postarala nevěsta spolu s gospelovým sborem Skyey Gospel, jehož je součástí. Vystoupili hned s několika úžasnými písněmi a publikum bylo nadšené!


Na závěr se rozjelo karaoke a zpíval i ten, kdo to neuměl. Heslo znělo: nevadí, že falešně, hlavně ať je to nahlas! 

Překvapení

Vyjma originálních svatebních novin si nevěsta s ženichem připravili pro svatebčany i velké prázdné album, k tomu polaroidový foťák, jež vyfocenou fotku okamžitě vygeneruje, lepidlo a fixky a přítomné požádali, aby se každý vyfotil, fotku do alba nalepil a připsal k ní nějakou milou upomínku.


Další vzrušující podívanou zajistil jejich předem domluvený barman, který spolu s barmanskou šou předvedl i vystoupení s ohněm. Podívaná stála za to a koktejly chutnaly ještě líp.


O dojemné překvapení se postarala nevěstina maminka, která Míše zazpívala babičkou přetextovanou písničku od Abby. Jediné oko nezůstalo suché...


I sama nevěsta si pro svého muže připravila dáreček v podobě písničky. S pomocí šikovné textařky Jitky Buchtové vymyslela nová vtipná slova k písničce Decibely lásky aneb Beru si tě z lásky a rozesmála jimi nejen potěšeného ženicha, ale i všechny ostatní.


Svatební dort a jiné dobroty

Třípatrový svatební dort byl promazaný lahodným jahodovým krémem a na jeho vrchu stály malé podobizny Míši, Pepy a jejich kočičky Lolinky.


V průběhu odpoledne se na stole objevila čokoládová fontána s obrovským množstvím čerstvých jahod a na večer mlsný jazýček potěšil bohatý raut plný řízečků, bramboráčků, opečených brambor, lahodných sýrů, hroznů a jiných dobrot. 

Na závěr 

Tančilo se a zpívalo až do čtyř do rána, přičemž ani pak pařba nekončila. Ti, co už nemohli, najatí řidiči postupně odváželi domů, ostatní se přesunuli k nevěstě a ženichovi na pokoj a slavili dál!

Za tento večer se vypilo 110 piv a padlo přes 10 litrů tvrdého alkoholu. Jednu babičku vezli domů v deset, druhou spolu s dědečkem až v jednu ráno! Tatínek nevěsty, který si týden před svatbou zlomil dvě žebra, pařil až do konce a všichni zúčastnění se shodli, že to byla ta nejlepší párty, co zažili!


A jak dopadla svatební noc?

Tu si novomanželé vynahradili následující víkend na romantickém pobytu mezi prosluněnými vinicemi v luxusním hotelu Vinařství U Kapličky v Zaječí.


Prý stála za to ;)