21. 7. 2016

Řekni mi, co čteš a já ti řeknu, kdo jsi...

Miluji knihy. Jsou mojí vášní, slabostí a zároveň hříchem zvaným nestřídmost. Má knihovna je už plná a já je stejně pořád kupuji. Ty dobré totiž čtu stále dokola.


Je to jedna z mých nejoblíbenějších činností – procházet se knihkupectvím, mezi regály plnými úhledně poskládaných knih, s barevnými obaly lákajícími k přečtení. A každým pórem těla nasávat ten hluboký klid, tu pohodu, to ticho, vůni, ty příběhy a tajemství, které se vznáší okolo. Není výjimkou, že v knihovně či v knihkupectví dokážu strávit několik hodin, třeba i celé odpoledne, aniž bych si všimla, že čas pokročil. Chodím od jednoho žánru k druhému, pročítám anotace knih, začítám se do prvních stránek a rychle zapomínám na realitu.

Kniha vás totiž dokáže přenést do úplně jiného světa. Dokáže rozplakat, rozesmát, donutí vás přemýšlet a uvažovat nad životem a po přečtení ve vás zanechá kousek sebe samé. A to je přece úžasné! V minutě se můžete stát vysloužilým veteránem 1. světové války, ocitnout se v době husitské, plavit se po řece Nilu v Egyptě, ochutnat skořicové preclíky ve Francii, dokonce i prožít kouzelný románek...

Připravila jsem si pro vás pár letních tipů, které právě seženete za pár korun v Levných knihách. Při pročítání anotací si můžete zkusit tipnout, která kniha mě z těchto čtyř zaujala nejvíc, a do které jsem se pustila jako první. 

Tak schválně - znáte mě? 
A kterou byste si chtěli přečíst vy?

Všechny podoby lásky
Aminatta Fornaová
Napínavý
Citace anotace:
Čtyřicátník Adrian, klinický psycholog, se rozhodne odejít z Anglie, aby unikl z pout krachujícího manželství, i úspěšné, nicméně už dlouhou dobu stagnující kariéry. Do Freetownu, hlavního města Sierry Leone,  přichází krátce po skončení občanské války s přesvědčením, že zde bude pomáhat lidem s posttraumatickým syndromem. Podvědomě však věří, že útěkem vyřeší  především své vlastní problémy. V nemocnici se Adrian spřátelí s mladým chirurgem Kaiem, který žije jen prací a vzpomínkami na svou lásku Nenebeh. Jeho prvním pacientem je umírající profesor historie Elias. Ten se rozhodne Adrianovi vylíčit svůj životní příběh, osudově poznamenaný láskou k ženě kolegy, jež se odvíjí na pozadí dramatických historických událostí a zobrazuje zemi, zničenou krutostí, jakou si člověk neumí představit, dokud jí nestojí tváří v tvář. Čím více Adrian exotickou krajinu, její kulturu, místní obyvatele, ale i zdejší působení ostatních Evropanů, často provázené pocitem nadřazenosti, rasismem i neskrývanou touhou po laciných sexuálních dobrodružstvích, poznává, čím více se díky přátelství s oběma muži muži dozvídá o hlubinách vášně, hraničících až s posedlostí, tím více si uvědomuje, že pohled na život a veškerá perspektiva, která si s sebou přivezl z Evropy, jsou mu zde k ničemu...

Paměť větru
Mark T. Mustian
Válečný
Citace anotace:
Dvaadevadesátiletý Američan Emmett, veterán první světové války, trpí po zranění hlavy částečnou ztrátou paměti. Na sklonku života mu diagnostikovali nádor na mozku a poté začal mít děsivé sny o strastiplném pochodu Arménů z Turecka do Sýrie v roce 1915. Ve snech vystupuje jako turecký četník a účastní se strašlivých výjevů lidského utrpení a ponížení. Postupně však zjišťuje, že to nejsou sny, ale jeho vlastní vzpomínky, které se mu postupně vracejí... a s nimi také obraz arménské dívky, kterou miloval. Působivý příběh o klamech a léčkách  lidské paměti, o zapomínání a rozpomínání, o nesmyslnosti předsudků, o odpovědnosti a odpuštění.

Za zrcadlem
Alina Bronsky
Pohádkový
Citace anotace:
V  životě patnáctileté Juli má všechno svá pravidla. Vybočovat je nebezpečné, kdo neodpovídá normě, toho sledují. Ale pak Julina matka z ničeho nic beze stopy zmizí a její otec se třese strachy. Juli postupně začne odhalovat všechna rodinná tajemství: máma  je jedna z mála víl, kterých se společnost Normality obává. Má totiž zvláštní schopnosti. Je Juli taky taková? Společně se svou kamarádkou Ksy a jejím bratrem Ivanem se vydá pátrat - po zmizelé matce, po zakázaném světě víl a po pravdě samotné. 

Rendez-Vous v Paříži
Deborah McKinlayová
Romantický
Citace anotace: 
Když anglická čtenářka románů Eva napíše úspěšnému americkému autorovi Jacksonu a pochválí mu scénu v jeho knize, oba zjistí, že sdílejí vášeň pro vaření. To zažehne vztah, který změní jejich životy. Přátelství se rozvíjí a navzájem si svěřují detaily svého života. Jack má barvité přátele a řadu mladých obdivovatelek, ale není spokojený. Eva měla chladný vztah ke své matce a nyní se snaží překonat napětí mezi sebou a svou dcerou, která se má vdávat. Eva a Jackson se sbližují stále více i přes velkou vzdálenost, která je odděluje. Radí si navzájem a snaží se překonat své problémy. Chtějí se poznat osobně, a tak vznikne nápad: rendez-vous v Paříži. To je správné místo pro dobré jídlo a snad i lásku...

Jako první jsem se pustila do knihy Paměť větru. Přečetla jsem ji jedním dechem a rozhodně ji doporučuji! Mark Mustian píše svým specifickým stylem krátkých a úderných vět. Je stručný a kniha má od prvního řádku spád. Dokáže lehce vtáhnout do děje, navodit napětí, rozbušit srdce, zahřát i dojmout. Končí nečekaně a po jejím přečtení nad ní budete ještě dlouho přemýšlet. Stála jen 29 Kč a já ji určitě nečetla naposledy...

Úryvek z 1. kapitoly:
Probouzím se v sanitce za šepotu hlasů.
Kolem mě se tísní záchranáři, oddálí se ruka v rukavici. Vrací se mi paměť: přichází nával bolesti hlavy, tma. Je mi zima. Necítím obličej.
"Slyšíte mě?"
Başim...
"Jak se jmenujete?"
Zpola se mi navrátí řeč. Angličtina? "Em... Em... Emmett Conn."
"Kde bydlíte?"
Přemýšlím. "Wisteria Court 2315, Wadesboro, Georgia." Slova přicházejí plynuleji. 
"Kdy jste se narodil?"
Zaváhám, protože popravdě nevím. "V roce 1898." Takhle odpovídám už mnoho let. "Je mi devadesát dva."
Do očí mi svítí světlo, které umocňuje pomalé návaly bolesti hlavy. Sílí zvuk sirény - copak jsem ji předtím neslyšel? Pak nastane ticho, rušené jen jakýmsi bzukotem, a tma. Padá na mě spánek. To už je ono?
Přichází náhlý závan chladu a pak nicota.