11. 7. 2016

Neziderské jezero aneb výlet k rakouskému moři

"Tento víkend máme volno," oslovil mě radostně přítel. "Kam bys chtěla jet? Naplánuj něco..."

A tak jsem naplánovala: rakouské moře


Představte si rozlehlou vodní plochu pohlcující zlatý sluneční svit.
Nebe se v ní odráží jako v zrcadle. Protilehlé břehy ohraničují obrysy hor. Jedna vlnka za druhou mírně olizuje oblázkovou pláž. Vzduch voní lehce slaně. Větřík vám čechrá vlasy a zároveň se opírá do stovky plachet, surfů i lodiček brázdící jezerem sem a tam. To je podívaná! Nastavujete tvář slunci, slyšíte šumění vody a cítíte se volní... 


Podersdorf am Neusiedler See

V sobotu ráno jsme se čtyři dospělí a dítě naskládali do auta a po cca 200 km, přiblížně za dvě a půl hodiny jsme parkovali kousek pod Bratislavou - v rakouském mestečku Podersdorf. Je to ústřední bod Neziderského jezera. Mimo jiné se tu totiž nachází pohádkový maják, který rozhodně stojí za fotku.
Přímo naproti němu na vodě stojí bar s výhledem na jezero.
Vyjma dalších restaurací, zmrzlinových stánků (výtečný kopeček zmrzliny za 1,6 euro) a obchůdků se suvenýry tu najdete i pouliční tržiště. My nevynechali ani prohlídku malého kostelíčku, na jehož zdi se pyšní krasné sluneční hodiny.
Kdyby tu chtěl někdo přespat, ve městě je spousta hotýlků a cedulí za okny s nápisy: frei zimmer, případně je mozné využít jako levnější variantu místní autokemp.  

Koupat se dá, ale je třeba zaplatit vstupné

Neboť jezero leží v chráněné oblasti hned dvou národních parků a pod záštitou Dědictví UNESCO, jde se koupat jen na určitých místech, přičemž vstup je zpoplatněný. Ceny se liší podle měst a hodin.

Podesdorf od 4,5 euro/od 14h/osoba
Illmitz od 2,5 euro/den/osoba

Z většiny veřejně dostupných míst odjíždí parník umožňující vyhlídkovou plavbu, připadně se zde nachází půjčovna elektrolodiček či šlapadel. Otevírací doba se však odvíjí podle počasí - pokud je příliš větrno, je zavřeno, což se bohužel stalo nám. 

Cena v Podesdorf:
16 euro/elektroloď až pro 6 osob/hodina
12 euro/šlapadlo se skluzavkou pro 4 osoby/hodina

Illmitz

Místo plavby po jezeře jsme tedy přejeli 15 km do vedlejší vesnice Illmitz, odkud jsme za pár minut sjeli k obrovskému otevřenému areálu, v jehož vnitřku se nachází stovky parkovacích míst, několik barů a restaurací, dětská hřiště, záchodky, převlékárny, lavičky i lehátka a hlavně krásná promenáda vedoucí několik kilometrů podél jezera.
Vstupy do vody tu jsou jak po schůdcích do hloubky, tak pozvolné pro děti. U vjezdu do areálu stojí dřevěná bouda, v níž sedí vrátný a vybírá vstupné. Když jsme přijížděli my, hodiny ukazovaly již půl paté, závora byla zvednutá a v boudě nikdo neseděl. Později jsme zjistili proč - v Rakousku totiž ctí víkendy, svátky, volná odpoledne a večery a po určité hodině se zde prostě nepracuje. Restaurace zůstaly pochopitelně otevřeny, obchody však už ne. 

A my si tak užili několika hodinové koupání zadarmo.

Pár dalších informací o Neziderském jezeře

Na internetu jsem se dočetla, že je to největší vodní plocha v Rakousku. Leží na hranicích s Maďarskem. Neboť je dno písčité, voda je lehce kalná, ale čistá. Stejně jako pláže, přilehlá městečka i celé Rakousko. Spolu s Balatonem je to jediné stepní (travnaté) jezero v Evropě. Jižní maďarská strana je téměř plná rákosí.
Mírně slané, 315 km rozlehlé s maximální hloubkou 1,8 m. Průměrná hloubka však není více jak metr, proto je zde vhodné koupání s dětmi. A pro celoročně mírně větrné klima je to ideální místo pro surfing a plachtění.

Vzdálenost z Brna: 200 km, tj. cca 2hodiny autem


Cena za výlet: cca 600 kč osoba
- nafta při obsazení auta čtyřmi 800 : 4 = 200 kč
- mýtné na Slovensku (v Rakousku jsme jeli po staré, která je v lepším stavu jak naše dálnice!) 360 : 4 = 90 kč
- oběd v pizzerii Galateria - velká pizza pro 2 za 10 euro (výborná), malé pivo 3,6 euro, velké pivo 4,9 euro
- kopeček lahodné zmrzliny 1,6 euro
- pohled 0,5 euro, známka 0,8 euro
- koupání v areálu města Illmitz po 16.30 zdarma