3. 5. 2016

Benefiční koncert Skyey Gospelu na pomoc dětem

Rychlá jízda. Pár sekund nepozornosti. Skřípění brzd a... Náraz. Život se v momentě změní o sto osmdesát stupňů. Tenhle scénář není můj, ale může být. Stejně tak, jako kohokoliv z vás. Kdybychom se chovali opatrněji, důsledněji a pokorněji, nehod na silnici by jistě ubylo. Tentokrát byly následky nemilosrdné pro teprve čtrnáctiletého Michala z Brna. Skončil se zlámanýma nohama a těžkým úrazem hlavy.

Naštěstí je mezi námi pořád spousta hodných lidí, kteří se snaží dělat svět lepším a pomáhat  těm, kteří to potřebují.


Jak řekla Svaťa Jelínková v úvodu pěveckého představení gospelového sboru Skyey Gospel: máj je zvláštní měsíc, plný lásky a naděje. A zvláštní byl i samotný koncert. Konal se totiž na podporu nadace Modrý hroch, jež pomáhá dětem po úrazech. Vybrané peníze putovaly konkrétně na pomoc nezletilému Michalovi, jež v důsledku autonehody nemůže chodit. Téměř dvouhodinová benefice se konala v kulturním domě Rubín v brněnské čtvrti Žabovřesky a bylo to jednoduše božské.

Už jen samotné vystoupení gospelového sboru Skyey Gospel, složeného z živé kapely a jedenácti profesionálních sólových zpěváků v čele s lídrem sboru Svaťou Jelínkovou, zaručuje úžasný zážitek. Pohlední zpěváci v oranžových sáčcích a půvabné slečny a ženy ladí své hlasy tak brilantně a s takovou vášní, že vás to jednoduše nabije pozitivní energií, donutí začít si do rytmu podupávat nohou, případně tleskat a přitom se usmívat od ucha k uchu. Když však víte, že jste koupí lístku přispěli i na dobrou věc, celé představení dostává nový rozměr. Nejednou se mi při pomalých písničkách sevřelo srdce dojetím.

„Když jsme se rozhodovali, jak bychom jako sbor mohli pomoct, shodli jsme se na tom, že bychom chtěli pomoct někomu konkrétnímu,“ vzpomínala Svaťa Jelínková, hlavní představitelka celého projektu.

Zkontaktovala nadaci Modrý hroch, která v Brně funguje už jedenáctým rokem a podporuje především dětskou chirurgii, traumatologii a ortopedii. Skrze přednostu kliniky profesora Ladislava Plánku získali kontakt na rodinu Michala, pro něhož byl vlastní vozík momentálně nutností. Zajistili reklamu a za pomoci kulturního domu Rubín, který propůjčil prostory, za finanční podpory městského úřadu Žabovřesky v čele se starostou inženýrem Tyralíkem a dalších sponzorů, kteří uhradili zbývající náklady a pochopitelně za přispění celého gospelového sboru, jež vystupoval zdarma, zorganizovali benefiční koncert.


Nejen, že pohladil na duši, ale díky němu se v první chvíli vybralo celých 10.600 korun! Po skončení koncertu však někteří částku ještě navýšili k patnácti tisícům (konkrétně 15.450,-), tedy přesně na tolik, kolik Michal na vozík potřeboval. Potěšující byl i fakt, že nadace koupila vozíček Michalovi již předem a ten se díky tomu mohl koncertu zúčastnit také. A až ho jednou nebude potřebovat (jistě začne chodit sám), vozík se pošle do nemocnice dalším dětem, které jej využijí.


Těší mě, že jsem se něčeho tak pěkného mohla zúčastnit. Pomoc lidem okolo nás si vždy zaslouží alespoň chvilku pozornosti a těm, kteří ji realizují, patří obdiv. Život je pořád krásný.