6. 12. 2015

Jak dopadlo očkování proti žluté zimnici na Zanzibar

Před samotnou cestou jsem tuto destinaci studovala natolik pilně, až jsem se nechala vyděsit varováním těch, co už tam byli. Pozor na množství tamních komárů, kteří jsou veselí přenašeči nemilých nemocí, jako je žlutá zimnice či malárie.


Ano, Zanzibar může být kouzelný ostrov, plný pohádkových pláží a pro jeho návštěvu sice není žádné očkování ani jiné opatření nutné, pouze doporučené, my se však rozhodli tohoto doporučení raději uposlechnout. Přeci jen ostrov leží relativně blízko pevniny Tanzánie, kam plánujeme vyrazit na safari a tam už povinné očkování je.

Víte, jaká má taková žlutá zimnice průběh? Nikterak radostný. Do 3 až 6 dnů jste mrtvi. Super, že? To bysme se od tama nestihli ani vrátit, honilo se mi hlavou, když jsem nás rezervovala na určitou hodinu do očkovacího centra.

"Kam máte namířeno a kdy odjíždíte?" ptá se mě hned v úvodu doktorka.
"Za týden na Zanzibar," odpovídám roztřeseně před obávanou injekcí. (Bojím, bojím.) O to větší je mé překvapení, když místo píchnutí přichází vzpruha: "Tak to jsme skončili," říká lékařka rázně a já jen kulím oči.

"Jak to?"

"Vakcína proti žluté zimnici je živá látka, která v těle dokáže udělat pořádnou paseku. Nejsilnější účinky nastávají mezi 4-12 dnem po očkování a může vás to i na několik dnů vyřadit z provozu. Prostě nebudete schopni vstát z postele. V tuto chvíli je lepší, abych vás měla nadosah, kdyby se něco stalo. Tohle riziko nepodstoupím. Navíc, pokud vím, na Zanzibar toto očkování není povinné."

"Já vím, ale..." snažím se najít rozumný argument, proč to i přesto udělat, ale nakonec jsem vlastně ráda. Uf, tak jsem se tomu vyhla. (Lva se nebojím, ale vedlejších účinků ano?)

"V horečkách v posteli byste z té dovolené stejně nic neměli," uklidňuje mě a já jí dávám za pravdu. Respektive jiná možnost není.

"A co antimalarika?" vytahuji další návrh.

"Na ty už je taky pozdě. Ale nebojte, v oblasti, kam jedete, je momentálně výskyt minimální. Raději doporučuji prevenci ve formě vhodného oblečení, tedy dlouhé nohavice a rukávy, nad postel moskitiéru a kvalitní a silný sprej proti komárům."

Poctivě kývu hlavou, jako že rozumím, v duchu se však podivuji nad dlouhými rukávy do třiceti stupňů u moře?

Doktorka však pokračuje: "Před čím však musím varovat je cholera, která je nyní na Zanzibaru ve velkém měřítku. Takže se striktně vyhýbat vodě, která nebude balená, ani zuby si v ní nečištit, pozor na led a ovoce a žádná pouliční jídla."

A tak teď s Petrem sedíme ve starém mini busu mířícím ze Zanzibarského letiště do našeho resortu. Za okny se nám míhají palmy, krávy ležící podél silnice, černošky zahalené od hlavy až k patě v barevných šátcích, rozpadlé chudobné chatrče. V kufru máme vyjma svetrů a mikin i slivovici na dezinfekci žaludku a silný repelent, byť prošlý (ajaj, koupili jsme i nový, ale na letišti nám ho zabavili - 125ml v příručním zavazadle, jaká školácká chyba!). Pot nám stéká po čele a my se můžeme jen modlit, aby vše proběhlo v pořádku.

Džambo Zanzibar!

Jsme přímo nad rovníkem
Mezi mraky vystupuje zasněžená hora Kilimandžáro
Právě míjíme břehy Tanzánie a blížíme se k Zanzibaru