16. 3. 2012

Mandrage v Brně

Včerejší koncert chlapecké skupiny Mandrage nejde popsat jinak, než famózní. 


Původem plzeňská klubová kapela Mandrage uskutečňuje svoji koncertní tour po České republice a při té příležitosti představuje své nové již třetí album "Moje krevní skupina". Jednou z jejích zastávek se stalo i brněnské kulturní centrum Semilasso. Cílová skupina fanoušků byly pochopitelně v největší míře náctileté slečny. Přesto zde velké zastoupení měli i pánové a stejně tak osoby ve věkovém rozmezí dvaceti, třiceti let, i výš. A všichni do jednoho skákali, skandovali, řvali a byli jednoduše v „extázi“. 

Předkapela čili DJ Friky
Podle času uvedeného na vstupence měl koncert začínat v osm hodin. V tu chvíli rozproudil krev všech přítomných DJ Friky, který v závěru svého půlhodinového vystoupení sklidil bouřlivé ovace. Jeho videoremixi několika tracků, mezi kterými zazněly i staré hity Michaela Jacksona, Nirvány apod., dobrý pitch, regulace a mistrovské ovládání mixážní techniky si to rozhodně zasloužily!

Klaun s injekční stříkačkou
Samotná kapela Mandrage na sebe nechala čekat až do devíti hodin. Čekání se však vyplatilo. Vše bylo impozantní. Od afektovaného vstupu, přes osvětlení, hrátky stínů i pozadí, kde na všechny shlížel v nadživotní velikosti husí kůži nahánějící klaun s injekční stříkačkou, rebelské vzezření kluků s rozcuchanými vlasy a tetováním na různých částech těla, jež byli oblečení do slušivých černých sáček a křiklavě červených kalhot, až po jejich šílené tance na pódium a řvaní Vítka do hlásné trouby.

Přirozená živočišnost
Důležitými mezníky kapely Mandrage jsou roky 2001, kdy byla oficiálně založena a 2004, kdy se definitivně utvořila silná základní čtyřka nynějších muzikantů. V roce 2007 vydala skupina své první CD a rádia začala hrát jejich první mediálně známé hity. Dnes už je Mandrage nedílnou součástí českého hudebního světa, koncertů i festivalů. Nebrání se popu, ani popularizace v rádiích či televizi, přesto si v dnešním komerčním světě snaží zachovat svoji vlastní tvář. Ta je zčásti popová, zčásti rocková. Možná i s občasným lehkým závanem punku, třebaže ten konkrétně ve svém stylu kluci vehementně popírají. Každý, ať si tomu říká, jak chce; hlavní je, že je to víc než dobrý. Tak trochu crazy i shocking. Není pochyb o tom, že se kluci nenechávají poutat žádnými pravidly. Ohromují nejen úžasnou a živočišnou muzikou, ale i vizáží, přirozeným vystupováním hraničící s drzostí, bohémskou show a (čistě subjektivně z dívčího pohledu) sexappealem.

Exhibice a šílený pianista
Kluci své nové skladby z alba „Moje krevní skupina“ prokládali staršími populárními hity jako např.: Hledá se žena, Šrouby a matice, Už mě víckrát neuvidíš, Kapky proti slzám, Františkovy lázně či Mechanik. Třiadvacetiletý Vítek je stíhal zpívat, řvát, hrát na kytaru, skákat po pódiu, zakopávat o kabely, pít pivo i kouřit. Dvaadvacetiletý Matyáš svým neuvěřitelným výkonem za bicími rozhýbal snad každého v sále. Šestatřicetiletý Pepa ukazoval své umy s kytarou i v takových pózách, kdy nad tím zůstával rozum stát. To, že ze sebe při poslední písničce, ať už v záchvatu exhibice či v návalu horka, serval černé tílko a rozepnul zip svých obepnutých kalhot, byl už jen sladký bonbónek na závěr. Pětadvacetiletý baskytarista Coopi tentokrát působil ze všech jaksi nejumírněněji. Překvapil naopak František, externí člen skupiny. Do svých téměř u země položených kláves, ke kterým se celou dobu skláněl, mlátil jako smyslů zbavený. Ani si nestíhal odhrnovat patku vlasů padající mu do očí. Tak trochu připomínal šíleného pianistu. Kluci si vůbec stěží zvládali utírat zpocená čela. A nebyli sami. Svojí jedinečnou téměř devadesátiminutovou show dostali do varu snad každého fanouška v sále.


Vzkaz na závěr
V jednom z článků o jejich připravované koncertní šňůře se bubeník Matyáš nechal slyšet: „Chceme, aby návštěvníci turné odcházeli z akcí s pocitem, že dostali mnohem více, než bývá na koncertech v Čechách zvykem.“ S čistým svědomím mohu klukům vzkázat, že se jim to povedlo!

Další koncerty můžete najít na jejich webové stránce: www.mandrage.cz