30. 4. 2011

Pavučina s kapkami deště


Na výrobu pavučiny budete potřebovat 3 stejně dlouhé špejle. Nožík na zařezání. Bavlnku (nemusí být jen čistě bílá), pruženku a korálky. Uprostřed každé špejle udělejte zářezy. Špejle tak budou lépe držet na sobě.Špejle položte na sebe do tvaru hvězdy, pokud možno stejně daleko od sebe, a střed svažte bavlnkou.

Bavlnu začněte obplétat kolem dokola. Vrchem, dolů, kolem špejle, nahoru, vrchem přes další špejli, jak ukazují šipky a pořád stejně jedním směrem kolem dokola. Začne vznikat pavučinka.

Takto vypadá pavučina z druhé strany.

Zapojte do hry pruženku. Můžete ji začít obmotávat společně s bavlnkou hned od začátku nebo ji dodatečně k bavlnce přivázat po té, co si bavlnkou vypletete středový základ. Na pružinku budete následně nerovnoměrně navlékat stříbrné korálky, znázorňující kapky deště. Abyste však mohli korálky na pruženku navléci, je třeba jejího konce. Nastříhala jsem si proto cca po metru dlouhé pruženky a postupně je, dle potřeby, na sebe navazovala.

Pruženku a bavlnku nemusíte obtáčet stejnoměrně vedle sebe. Jednu z nich můžete obtočit kolem špejle vícekrát, než ji přetáhnete na další špejli. I korálky navlečte jen občas, bude to vypadat věrohodněji.

A motejte jako pavouček :) Cca půl cm před koncem špejle motání ukončete. Bavlnku jednoduše pomocí uzlíku zavažte ke špejli. S pruženkou to je ale trochu těžší, má totiž tendenci se vyvlékat. Nařízněte proto konec špejle a pruženku vtlačte do zářezu. Odsud se už tak lehce nevyvlékne.

Hotová pavučinka je krásná dekorace, ať už je jen jednoduše pověšená doma na zdi, zarámovaná za sklem nebo vtipně naaranžovaná na dvorku či zahrádce. Já si ji vzala sebou na výlet do Moravského krasu a podařilo se mi s ní udělat pár krásných fotek.