26. 2. 2011

Náhrdelník ROZKVETLÝ MÁK

Tenhle náhrdelník je uháčkovaný z korálků. Pro jeho výrobu jsem použila červené korálky smíchané s několika zlatými symbolizující pole rozkvetlého máku.
Pro jeho výrobu potřebujete: dostatečné množství červených korálků (min. dva sáčky), pár zlatých korálků, krabičku, ve které se budou korálky lehce navlékat, pruženku (min. 8 m dlouhou), na kterou se korálky navlékají, háček, drátek 0,3mm, ze kterého si vyrobíte navlékací jehlu (nebo přímo navlékací jehlu), kleštičky a popř. malé stříbrné kroužky a karabinku na uzavření náhrdelníku.


Červené i zlaté korálky smícháte v krabičce. Ustřihnete si drátek dlouhý cca 10 cm, přehnete ho na půl a mezi ohnutý konec vložíte pruženku. Drátek kroucením spojíte a pruženku v něm tak upevníte na pevno. Na konec zkrouceného drátku budete následně navlékat korálky.

A budete navlékat a navlékat, dokud nebudete mít navlečených min. 8 metrů pruženky. 

Nyní přichází na řadu háčkování. Na začátku pruženky si uděláte základní háčkovací smyčku. Ze začátku můžete háčkovat po osmi korálkách. Háčkováním vznikají očka, jedno vedle druhého, která se sama kroutí. Někdy je tomu potřeba nepatrně pomoci a se vzniklými očky zakroutit tak, aby tvořily tzv. květinu. Vzniklými očky vzniká náhrdelník. Po 5 cm můžete zvětšit očka tak, že budete háčkovat po deseti korálkách. Po cca 7 cm háčkujte po dvanácti korálkách a následujících 12 cm háčkujte po čtrnácti korálkách. Po té množství korálků a tím pádem i velikost oček tvořící náhrdelník opět zmenšujte. 7 cm po dvanácti korálkách, dalších 7 cm po deseti korálkách a posledních 5 cm pracujte jen s osmi korálky. 


Délku i šířku náhrdelníku si samozřejmě můžete určit podle sebe.


Po posledním uháčkovaném očku, odstřihněte přebytečnou pružinku s rezervou cca 10 cm, aby se Vám s ní nadále dobře pracovalo. Zbylé korálky stáhněte.


U poslední korálky udělejte na každé strany pruženky ještě jeden uzlík a buď konce pruženky pevně svažte k sobě. Pruženka je natahovací, tak dávejte pozor, aby svázáním konců nezůstala mezi korálky holá pružinka. Nebo na uzlíky navlečte kolečka s karabinkou na zapínání. Tak i tak následně uzlíčky přetřete bezbarvým lakem na nehty, abyste měli 100% jistotu, že se Vám uzlíčky nerozvážou (nevýhoda pruženky) a veškeré háčkování nepřijde vniveč.


Teď už zbývá vyřešit jen to, k jaké halence nebo šatům si tenhle krásný náhrdelník vezmete!