26. 2. 2011

Kuchyně plná vlčích máků


Tímto Vás zvu do své kuchyně:)

U nás jsem pánem kuchyně já. A třebaže mi v ní můj přítel často pomáhá, (ať už s nádobím, s vařením nebo s věšením poliček), většinou si všechno v kuchyni řídím sama. Cítím se v ní tak, jako se můj přítel cítí v garáži pod svým autem. Je to takový můj ateliér. Místo, kde se cítím sama sebou. Kde mohu kouzlit a kreativně se rozvíjet. Je to místo, kde jsem šťastná. A kde, díky tomu, co vykouzlím, mohou být šťastní i ostatní!
Jídelní kout je vymalovaný žlutě a vesele tak prosvětluje celou místnost. A neboť se nám pouhá barva zdála fádní, nalepili jsme na zeď s přítelem ještě pás tapety se vzorem vlčích máků. Výsledek nás mile překvapil!

Jak na to?


Tapetovat zvládne každý. V poslední době je velice moderní netapetovat celou stěnu, ale stejně jako jsem to udělala já, místnost oživit jen jedním či dvěma pruhy tapety. Koupíte si rolu papírové tapety, např. v Globusu mají roli za cca 450 Kč různých vzorů. Dále potřebujete lepidlo na papírovou tapetu a štětec, kterým budete lepidlo na tapetu nanášet. Doma si namyslíte, kde tapetu chcete mít, popř. si to s pomocí vodováhy naměříte a tužkou na zdi zaznačíte body, kterých se budete při lepení držet, aby tapeta byla rovně. Zeď musí být čistá, bez prachu a různých smítek. Tapetu si nastříháte, podle toho, kolik pruhů tapety chcete použít, v mém případě dva vertikálně. Pruh položíte dekorační stranou na zem a na opačnou (bílou) stranu začnete od shora dolů nanášet lepidlo (podle návodu lehce zředěné vodou). Lepidlo se tak na tapetu nanese nejen mnohem rovnoměrněji, ale taktéž jím tapeta zčásti navlhne a snáze se posléze přimkne ke zdi. Rozhodně nedoporučuji lepidlo nanášet přímo na zeď. Nyní musíte pracovat rychle. Oba konce tapety přidržujte, (proto je lepší pracovat ve dvou) neboť tapeta má tendenci se rolovat. Až ji máte celou rovnoměrně potřenou lepidlem, opatrně ji od shora dolů lepíte ke zdi. A od středu ke kraji s pomocí látkového ubrousku nebo čisté žínky ji uhlazujete a odstraňujete vzniklé bublinky. Nalepit tyto dva pruhy nám s přítelem zabralo cca dvě hodinky, ale stálo to za to.


Jako doplňky jsem v obchodě IKEA koupila červené rámečky (dva za cenu 49 Kč), do kterých jsem vložila zbylé ústřižky tapety a do třetího vlastnoručně namalovaný obrázek vlčích máků.


Do třetice jsem si ve výtvarných potřebách koupila barvičky na sklo. Jsou dva druhy: smývatelné/levnější a nesmývatelné/dražší. Předem jsem si na papír namalovala hrubé obrysy obrázku, jak jinak, než opět vlčích máků, aby mi to ladilo. Papír jsem vložila do průhledného euroobalu a pomocí barviček na sklo jsem vlčí máky na euroobal obkreslila. Nejdříve použijte konturu, nechte ji cca dvě hodiny zaschnout a po té vnitřek vybarvěte. Celý obrázek nechte zaschnout nejlépe do druhého dne. Po té jsem obrázky z euroobalu opatrně sloupla a nalepila je na skleničky. Nesmyvatelnými barvičkami je třeba malovat přímo na sklo.

Přeji hodně štěstí při zařizování vlastní veselé kuchyně!